Hyppää sisältöön

Polisen begär häktning av en man som misstänks för brott mot liv i Esbo

Utgivningsdatum 1.9.2025 11.31 | Publicerad på svenska 1.9.2025 kl. 13.47
Typ:Nyhet

Polisen i Västra Nyland fortsätter att utreda det misstänkta mordet i Hemtans 29.8. Polisen kommer 2.9. att begära att den man som misstänks för gärningen ska häktas.

Våldsgärningen skedde på fredag kväll klockan 20.05 i trappuppgången i ett höghus. En cirka 30-årig kvinna avled i sina skador på brottsplatsen. En 40-årig man som misstänks för gärningen greps på platsen av polisen. Mannen var kvinnans ex-make. 

− Gärningen skedde med ett handvapen, som polisen har tagit hand om, berättar kriminalkommissarie Matti Högman, som är undersökningsledare. 

På platsen fanns förutom offret hennes två barn. Barnen får stöd av myndigheterna. 

I närheten fanns också några utomstående. Att avfyra ett skjutvapen i anslutning till ett bostadshus förorsakar alltid fara. Polisen har ingen information om att den misstänkte till exempel skulle ha hotat utomstående med vapnet, och ingen utomstående skadades. 

− Vi har förhört den misstänkte under veckoslutet. Vi har också hört ögonvittnen. Detta arbete fortsätter vi med under veckan, säger Högman.

Polisen uppmanar utomstående som såg gärningen eller de händelser som föregick den, men vilkas identitet polisen inte ännu har uppgifter om, att ta kontakt med polisen på e-postadressen vihjeet.lansi-uusimaa@poliisi.fi eller att ringa telefonsvararen 0295 438 488.

Utredningen av händelsen fortsätter under brottsrubriceringen mord, eftersom polisen tror att gärningen var planerad på förhand och den utfördes med särskild råhet.

I de sociala medierna har det förkommit olika slags påståenden om den misstänktes och offrets bakgrund. Man har också påstått att den misstänkte skulle vara rom. Polisen bekräftar att både den misstänkte och offret har utländsk bakgrund. Den misstänkte hör inte till det romska samfundet. 

Brott och utredning Esbo Nyheter Polisinrättningen i Västra Nyland