- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Polisen har fortsatt förundersökningen i ett fall där två hundar dödade husdjur i Högfors
Polisen i Västra Nyland har fortsatt förundersökningen i ett fall där två hundar dödade husdjur i Högfors i början av augusti.
Polisen har avslutat de preliminära förhören. Som en del av förundersökningen genomförde polisen dessutom tisdagen den 12 augusti husrannsakan på en fastighet från vilken hundarna den 2 augusti hade rymt. Husrannsakan utfördes i samarbete med övervakningsveterinären.
Vid husrannsakan fann polisen och övervakningsveterinären de två hundar som förundersökningen gällde och också flera andra hundar. Polisen och övervakningsveterinären inspekterade också djuren och undersökte lokaler med anknytning till djurhållning och djurens välbefinnande. Polisen tog prov på en del av djuren för att utreda och verifiera deras ursprung.
Hundarna förblir åtminstone tills vidare i sin ägares besittning, eftersom det inte har framkommit några omständigheter på basis av vilka polisen för närvarande med stöd av lag till exempel kan placera dem någon annanstans.
− Under den pågående förundersökningen har polisen inte fått kännedom om att hundarna i fråga har betett sig aggressivt mot människor eller att hundarna vid något tillfälle har skadat människor, säger kriminalkommissarie Robin Huldén.
Brottsbeteckningen i fallet är fortfarande djurskyddsbrott. Eventuella påföljder för djurskyddsbrott som döms ut efter en lagakraftvunnen dom kan vara till exempel djurhållningsförbud, böter eller fängelse.
socialShareGray