- Poliisi
- fi
- Ajankohtaista
- Uutinen
Poliisi pyytää havaintoja liikennevahingosta Rauman keskustassa
.jpg/04fe090f-d3e5-d503-5f27-277c73865291?t=1677587741523&width=1200)
Poliisin saamien tietojen mukaan hiihtolomaviikon keskiviikkona 22.2. päivällä henkilöauto oli törmännyt suojatietä ylittävään sähköavusteiseen kolmipyörään, sillä seurauksella, että kolmipyörän miespuolinen kuljettaja oli kaatunut ja loukannut itseään. Onnettomuus oli tapahtunut Rauman keskustassa kanaalin tuntumassa. Henkilöauton kuljettajana toiminut nainen oli pysähtynyt kysymään kolmipyörän 1940 -luvulla syntyneen kuljettajan vointia. Mies oli lopulta päätynyt jatkamaan matkaansa omalla ajoneuvollaan.
Paikalle oli pysähtyneenä myös muita ihmisiä, sillä tapahtuma tukki hetkellisesti liikenteen. Mies oli käyttänyt punaista päältä ajettavaa sähköavusteista kolmipyörää ja mieheen törmänneen henkilöauton väri oli todennäköisesti tumma/harmaa.
Asiaa tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena. Poliisi pyytää tätä naiskuljettajaa ilmoittautumaan. Lisäksi kaikkia tapauksen nähneitä tai siitä tietäviä pyydetään ottamaan yhteyttä.
Yhteystiedot:
vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi
WhatsApp: 050 4117655
Vihjepuhelin: 0295 417 259
socialShareGray
