Hyppää sisältöön

Polisen klar med förutredningen om nikotinpåsar

Utgivningsdatum 23.12.2024 11.44 | Publicerad på svenska 8.1.2025 kl. 12.16
Typ:Nyhet

Helsingfors polisinrättning har avslutat förutredningen som gällde lagberedningen för ändring av tobakslagen. Ärendet utreddes som möjligt brott mot tjänsteplikt.

I oktober 2024 lämnade ett bolag som tillverkar nikotinpåsar in en brottsanmälan om den dåvarande utbildningsministerns specialmedarbetare. Enligt brottsanmälan hade specialmedarbetaren främjat företagsverksamheten i ett handelsföretag, dvs. Strengbergs Habit Factory Ab Oy i Jakobstad, vid regeringens ramförhandlingar och att SFP yrkat på att endast smaker som det nämnda företaget tillverkar ska godkännas i den nya lagen om nikotinpåsar.

– Fallet handlade i grund och botten om vad som skulle ha varit det lämpligaste sättet att besluta om nikotinpåsarnas smakurval, konstaterar utredningsledaren, kriminalkommissarie Katariina Rinne. 

– Då man tar i beaktande lagberedningens juridiska och politiska karaktär, specialmedarbetarens arbetsbeskrivning samt att det inte finns någon anledning att misstänka att hon hade kopplingar till Strengbergs Habit Factory Ab Oy, har polisen ingen anledning att misstänka att specialmedarbetaren har gjort sig skyldig till något brott, säger Rinne.

– Det finns ingen direkt och detaljerad reglering om hur man i sådana här politiska förhandlingar och i lagstiftningsprocessen överlag ska säkerställa likabehandling av företag och övriga intressenter och konkurrensrättsliga aspekter. Till exempel är förvaltningslagen inte tillämplig på lagberedningen. Enligt polisens uppgifter har specialmedarbetaren inte officiellt deltagit i beredningen av en ändring av tobakslagen, och man kan inte rimligen kräva att hon har självständig kännedom om marknaden och de utlåtanden som olika företag gett, särskilt på ett sätt som ens i teorin skulle kunna aktualisera straffrättsligt ansvar, motiverar Rinne.

Det finns inte heller skäl att misstänka några andra tjänstemän för brott i fallet. Eventuell vårdslöshet i studerandet av utlåtandena, att göra sig förtrogen med marknaden och beaktandet av EU-rätten är inte straffbart.

Polisen har inte bedömt ministeriets ansvar i fallet , eftersom polisen inte har befogenheter för det.

Brott och utredning Helsingfors Nyheter Polisinrättningen i Helsingfors