Polisen utreder en skjutning i Alpbyn natten mot söndagen den 23 maj 2021.
Polisen fick en anmälan om skjutning på Alpbygatan klockan 1:43. Polisen förberedde sig för uppdraget med hjälp av flera patruller.
På platsen fanns en kvinna född 1987 som hade ett skottsår i överkroppen orsakat av ett finkalibrigt vapen. Hon fördes till sjukhus för vård. Kvinnan har inte livshotande skador.
Cirka klockan 2:30 grep polisen en man på brottsplatsen. Mannen, som är född 1990, är utifrån de preliminära uppgifterna misstänkt för försök till dråp och för skjutvapenbrott.
– Polisen har kunnat höra den misstänkte mannen och offret. Den misstänkte gärningsmannen och kvinnan som skadades kände varandra och polisen misstänker inte att andra personer är inblandade, berättar jourhavande undersökningsledaren, kriminalöverkommissarie Hannu Kortelainen vid Helsingforspolisen.
För utredning av händelserna talade polisen också med utomstående som hade rört sig i området på småtimmarna natten mot söndag. Patrullerna hittade ännu inte på natten det vapen som användes vid brottet.
Polisen utreder fallet under söndagen och informerar mer i ärendet tidigast på måndagen.