Hyppää sisältöön

Poliisi tutkii ampumistapausta Kokkolassa – Epäiltyä ei ole tavoitettu

Julkaisuajankohta 24.8.2025 16.02
Tyyppi:Uutinen

Pohjanmaan poliisi tutkii Kokkolan keskustan alueella perjantaina 22.8. kello 23:n jälkeen tapahtunutta ampumistapausta. Tapausta tutkitaan tapon yrityksenä ja ampuma-aserikoksena.

Poliisi sai ilmoituksen, jonka mukaan verta vuotava uhri on ravintolan edustalla maassa. Uhrin mukaan häntä oli ammuttu, ja hänet toimitettiin paikalta sairaalahoitoon. Poliisin tiedon mukaan asianomistajalla on vakavia vammoja, mutta ei välitöntä hengenvaaraa. 

Teosta epäiltyä ei tavoitettu tapahtumapaikalta. Poliisi on etsinyt epäiltyä eri puolilta Kokkolaa ja lähikuntia koko viikonlopun ajan. Epäilty on edelleen tavoittamatta.

Sivullisille ei poliisin käsityksen mukaan aiheutunut vaaraa ampumisesta.

Poliisi ei tiedota asiasta tässä vaiheessa enempää, koska esitutkinta on alkuvaiheessa ja epäiltyä ei ole tavoitettu. Jos uutta kerrottavaa ilmenee, tutkinnanjohtaja tiedottaa asiasta aikaisintaan tiistaina.

Kokkola Pohjanmaan poliisilaitos Rikokset ja tutkinta Uutinen