Poliisi sai tiistaina kello 20 jälkeen hätäkeskuksen kautta tiedon, että mies on puukottanut itseään kaulaan kerrostaloasunnossa Meilahdessa. Partion saapuessa paikalle vertavuotava mies oli kadulla polvillaan.
– Mies kertoi, että hän oli itse viiltänyt itseään kaulaan. Hänet vietiin kiireellisesti sairaalaan, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Pekka Korhonen Helsingin poliisilaitokselta.
Poliisille selvisi, että puukotusta edelsi riita ja tappelu toisen miehen kanssa. Asunnossa oli verta ja jälkiä tappelusta. Miehet ovat syntyneet vuosina 1992 ja 1991.
– Poliisi ei tutkinnallisista syistä täsmennä tarkemmin, millä rikosnimikkeillä asiaa tutkitaan, Korhonen jatkaa.
Asiasta ei ole esitutkinnan tässä vaiheessa muuta tiedotettavaa.
Tapaus 2: Matteuksen kirkon varastohuoneesta anastettiin vaatteita ja tavaroita Itäkeskuksessa
Matteuksen kirkon lukitsemattomasta varastohuoneesta anastettiin sunnuntaina kello 11–13 välillä omaisuutta, muun muassa ajokortti ja vaatteita. Kirkossa oli tapahtuma-aikaan noin 120 henkilöä.
Mies oli jättänyt ulkovaatteensa ja reppunsa varastoon säilöön ja kun hän palasi takaisin, reppu oli kadonnut. Reppu ja osa vaatteista löytyivät myöhemmin piilotettuna kirkosta.
Kateisiin jäi muun muassa ajokortti, matkapuhelin ja vaatteita. Tapausta tutkitaan varkautena. Rikoksesta epäilty ei toistaiseksi ole poliisin tiedossa.