- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Poliisin alkuvuosi: Omaisuusrikosten ja petosten määrä laski - murrot mökkeihin lisääntyivät, seksuaaliset ahdistelut vähenivät - raiskausrikosten määrä nousi
Poliisille ilmoitettiin kuluvan vuoden tammi-maaliskuussa yhteensä 159 374 rikosta. Määrä väheni 12,5 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Poliisille tulleiden hälytystehtävien kokonaismäärä kasvoi runsaan kahden prosentin eli noin 5 000 tehtävän verran. Suurin osa kasvusta selittyy ajoneuvon pysäyttämis- ja tarkastamistehtävien sekä häiriökäyttäytymis- ja ilkivaltatehtävien lisääntymisellä.
Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen pitää alkuvuoden tilanteessa huolestuttavana raiskausrikosten määrän kasvua.
– Osaltaan tämä johtuu juttujen kirjaamisesta rikossarjoiksi. Yksittäiseen ilmoitukseen on voitu kirjata jopa kymmeniä erillisiä tekoja, jotka ovat tapahtuneet pidemmällä aikavälillä ennen ilmoituksen tekemistä. Positiivista kehitystä on se, että seksuaaliset ahdistelut vähenivät, Kolehmainen pohtii.
Omaisuusrikosten ja petosten määrät laskivat, mutta murrot vapaa-ajan asuntoihin lisääntyivät. Tosin kolmen kuukauden ajanjaksosta ei poliisiylijohtaja Kolehmaisen mukaan voi tehdä kovin syvällisiä johtopäätöksiä.
Petosrikoksia on pystytty estämään ennakolta
Omaisuusrikokset ovat kuluvan vuoden tammi-maaliskuussa vähentyneet edelliseen vuoteen verrattuna kymmenisen prosenttia. Erityisesti ovat vähentyneet petosrikokset, joissa laskua on lähes 37 prosenttia. Liki puolet vähentymisestä koskee maksuvälinepetoksia, joiden tekopaikaksi poliisi on luokitellut internetin.
Petosten määrä on viime vuosia tasaisesti kasvanut, joten ainakin nyt näyttää siltä, että trendi olisi katkennut. Poliisi uskoo, että ennalta estävällä viestinnällä on asiaan pystytty vaikuttamaan.
– Poliisihan on muiden toimijoiden kanssa vahvasti vedonnut muun muassa sen puolesta, että identiteetti- ja maksukorttitietoja ei internetissä jaettaisi sinisilmäisesti esimerkiksi erilaisten kyselyjen yhteydessä, Kolehmainen sanoo.
Valepoliisit pettäneet etenkin vanhuksia
Virkavallan anastus eli valepoliisirikokset ovat huolestuttava ilmiö, joka on näkynyt poliisin tilastoissa vuoden alusta ikävällä tavalla. Poliisi kirjasi asiasta tammi - maaliskuun aikana yli sata rikosilmoitusta. Viime vuonna samana aikana vastaavia rikosilmoituksia oli tehty vajaa parikymmentä.
Poliisina esiintyneet henkilöt ovat soitelleet tai muutoin esiintyneet poliiseina eri puolella Suomea ja huijanneet luovuttamaan pankkitunnuksia itselleen. Rikossarjan uhrit ovat enimmikseen eläkeikäisiä ihmisiä.
Poliisi muistuttaakin, että koskaan ei pidä kertoa puhelimitse eikä muutoin pankkitietoja ja -tunnuksia, vaikka joku niitä kysyisi. Tämä ei kuulu poliisin eikä esimerkiksi pankkien henkilöstön toimintatapoihin.
Mökkimurrot lisääntyneet
Asuttujen asuntojen eli törkeiden varkauksien osalta lasku jatkuu. Vähennystä viime vuoteen oli 199 murtoa, mikä prosentteina on 35. Yhteensä asuntomurtoja oli 369. Poliisi kiitteleekin ihmisten omaehtoista varautumista ja valppautta.
Sen sijaan vapaa-ajan asuntoihin kohdistuneet rikokset ovat lisääntyneet tammi-maaliskuun aikana edelliseen vuoteen verrattuna lähes sadalla tapauksella eli lähes 50 prosenttia. Kokonaismäärä oli 300.
Poliisi muistuttaakin, että vapaa-ajan asuntoihin ei kannata jättää omaisuutta, joka houkuttelee rikollisia murtoihin. Vapaa-ajan asuntojen suojaamisen osalta tulee muistaa samat säännöt kuin asuttujen asuntojen osalta eli hyvät lukitukset ja valvontakamerajärjestelmät estävät kyseistä rikollisuutta. Myös aktiivinen naapurivalvonta on hyvä tehokeino estää rikollisuutta. Havainnot oudoista kulkijoista on hyvä painaa mieleen ja antaa niistä tietoa poliisille esimerkiksi poliisin verkkosivun (poliisi.fi) etusivulla olevan painikkeen Anna vihje poliisille kautta.
Henkirikosten ja raiskausten määrät nousivat, seksuaalinen ahdistelu väheni
Väkivaltarikosten määrä väheni viime alkuvuoteen verrattuna yhdellä prosentilla. Henkirikosten määrässä tapahtui runsaan 35 prosentin nousu, kun tammi-maaliskuussa tehtiin kuusi henkirikosta edellistä vuotta enemmän.
Raiskausrikokset lisääntyvät 31,6 prosenttia. Alkuvuonna 2017 ilmoitettiin 79 raiskausta enemmän kuin alkuvuonna 2016. Raiskausrikoksia tuli poliisin tietoon tammi-maaliskuussa 329. Seksuaalisia ahdisteluja ilmoitettiin 43 vähemmän kuin edellisenä alkuvuonna.
Raiskausrikoksissa, joissa epäilty on tiedossa, ulkomaan kansalaisten tekemiksi epäiltyjen rikosten osuus on 26,2 prosenttia ja vastaavasti ulkomaalaisten asianomistajien osuus 6,2 prosenttia. Lukumääräisesti ulkomaan kansalaisten osalta rikoksesta epäiltyjen raiskausrikosten määrä on noussut 24 rikoksella ja asianomistajien määrä 6:lla.
Suomalaisten rikoksesta epäiltyjen raiskausrikosten määrä on noussut 27:llä ja suomalaisten asianomistajien määrä 85:llä. Poliisi muistuttaa, että tyypillinen raiskaus on tilastollisesti edelleen yleisimmin tutun tai jossain tilanteessa jotenkin tutuksi tulleen teko. Täysin tuntemattoman tekemä niin sanottu puskaraiskaus on tilastollisesti marginaalissa.
Automaattivalvonta lisääntyy jatkossa
Paljastettujen liikennerikosten ja -rikkomusten kokonaismäärät ovat laskeneet edelliseen vuoteen verrattuna. Törkeiden liikenneturvallisuuden vaarantamisten ja rattijuopumusten osalta tapauksissa on hienoista kasvua, jotka olivat keskeisiä valvonnan painopistealueita.
Automaattivalvonnassa suoritteiden määrä alkuvuonna (125 459) oli lähes edellisen vuoden tasolla. Suoritteiden määrän arvioidaan kuitenkin nousevan loppuvuoden aikana, koska lisäkalustoa on saatu käyttöön ja ajonopeudet lähtevät nousemaan talvisten ajo-olosuhteiden jälkeen.
Henkilökortteja haettu yli 40 prosenttia viime vuotta enemmän
Ulkomaalaislupa-asiat siirtyivät vuoden 2017 alusta poliisilta Maahanmuuttovirastolle. Lupa-asioiden kokonaisvolyymi onkin laskenut edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna noin 10 prosenttia. Tämä johtuu pääasiassa ulkomaalaislupa-asioiden siirrosta sekä alkuvuoden passivolyymin laskusta.
Matkustusasiakirja-asioissa on alkuvuonna ollut laskua viitisen prosenttia. Passiasioiden määrä on laskenut viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna 13,1 prosenttia, mutta henkilökortti-asioiden määrä on puolestaan noussut todella reippaasti, 41,8 prosenttia. Kasvua on ollut alkuvuonna erityisesti ulkomaalaisen henkilökorteissa.
Sähköinen asiointi yleistyy
Tammi-maaliskuun aikana sähköisiä passihakemuksia tuli noin 135 000, mikä on 70 prosenttia kaikista passihakemuksista. Näistä noin 76 700 kappaletta eli 43,3 prosenttia myönnettiin ilman käyntiä poliisilaitoksella eli niin sanotulla kevennetyllä menettelyllä.
Henkilökorttihakemuksia tammi-maaliskuussa tuli yhteensä noin 56 000, joista noin 29 000 tuli sähköisesti vireille. Turvallisuusalan lupa-asioita laitettiin vireille alkuvuonna noin 3 800 kappaletta. Näistä noin 2 900 laitettiin vireille sähköisesti.
Henkilöstön määrä vähentynyt hiukan
Poliisissa työskenteli tammi-maaliskuussa 9 797 henkilöä. Määrä oli 71 eli 0,7 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana. Poliiseja heistä oli 7 302.
Turvapaikanhakijoiden määrät asianomistajina ja rikoksesta epäiltyinä laskeneet
Turvapaikanhakijat olivat alkuvuoden aikana asianomistajina rikoksissa 408 ja rikoksesta epäiltyinä 627 kertaa. Vastaavat luvut vuosi sitten olivat 531 ja 830, joten määrät ovat pienentyneet.
Asianomistajina he olivat yleisimmin pahoinpitelyissä, laittomissa uhkauksissa ja varkauksissa. Rikoksesta epäiltyinä he olivat muun muassa näpistyksissä, pahoinpitelyissä ja varkauksissa.
Poliisi poistanut maasta 720 henkilöä
Poliisi on tammi-maaliskuun aikana poistanut maasta 720 täytäntöönpanokelpoisen maastapoistamispäätöksen saanutta ulkomaalaista. Joukossa on sekä rikosten perusteella käännytettyjä ja karkotettuja että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita henkilöitä.
Poliisin tilasto tammi-maaliskuu 2017 pdf, 84,8 kB
Poliisin tilasto tammi-maaliskuu 2017, ulkomaalaisten osuus pdf, 85,2 kB
Poliisin tilasto tammi-maaliskuu 2017, turvapaikanhakijat asianomistajina ja rikoksesta epäiltyinä pdf, 279,3 kB