Hyppää sisältöön

Poliisin näkökulmasta koulujen loppumisviikonloppu sujui rauhallisesti

Julkaisuajankohta 4.6.2017 8.57
Tyyppi:Uutinen

Joensuussa laululavalla oli useita satoja nuoria juhlijoita, johon poliisi varautui olemalla paikalla usean partion voimin. Laululavan ympäristössä oli muutamia nujakoita, muutoin juhliminen sujui rauhallisesti. Keskusta alueella varttuneemmat juhlijat osasivat käyttäytyä myös esimerkillisesti.

Liperin ja Joensuun rajan läheisyydessä Marjalassa Pyhäselän rannalla olevaa mökkiä on rikottu pahoin kevään aikana. Mökissä olleita tavaroita oli heitelty maahan ja rikottu. Lisäksi mökin rakenteita ja ikkunat oli rikottu. Mahdolliset havainnot tai tiedot asiasta voi ilmoittaa Joensuun poliisipäivystykseen arkisin numeroon 0295 415 320 tai sähköpostilla vihjeet.ita-suomi@poliisi.fi

Polvijärveläinen 17-vuotias poika kuljetti mopoa alkoholin vaikutuksen alaisena Liperissä iltapäivällä ennen kello viittä. Puhalluskoe oli 1,57 promillea. Asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena.

Nurmeslainen 16-vuotias poika kuljetti mopoa alkoholin vaikutuksen alaisena Nurmeksessa Porokylässä illalla ennen kello yhtätoista. Puhalluskoe oli tarkkuusalkometrikokeessa 0,53 mg/l. Asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena.

Itä-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen