Poliisilla sunnuntaiaamulla tehtäviä Pohjois-Karjalassa, joihin liittyi näpistys- ja rattijuopumusepäily sekä kaksi erillistä omakotitalopaloa.
Poliisi sai 1.2. sunnuntaiaamulla tehtävän Joensuun Niinivaaralle, jossa huoltoasemalta oli
ilmoituksen mukaan anastettu polttoainetta. Epäilty kuljettaja oli tankannut ajoneuvonsa ja
poistunut paikalta maksamatta. Poliisi tavoitti epäillyn ajoneuvon hetkeä myöhemmin
Joensuun Raatekankaalta. Poliisin tekemässä puhalluskokeessa kuljettajan tulos oli 0,66 mg/l, ja hänen todettiin olevan päihtynyt. Lisäksi kuljettajalla ei ollut voimassa olevaa ajo-oikeutta. Poliisi tutkii asiaa näpistyksenä, törkeänä rattijuopumuksena sekä kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.
Varhain sunnuntaiaamulla 1.2. poliisi sai tehtävän Joensuun Uimaharjuun Honkavaarantielle, jossa omakotitalossa oli syttynyt tulipalo. Talossa olleet henkilöt olivat päässeet poistumaan rakennuksesta palon alta. Poliisi selvittää asiaa palonsyyntutkintana.
Myöhemmin aamulla hieman kello 8 jälkeen poliisi sai ilmoituksen omakotitalon palosta Rääkkylässä Paksuniementiellä. Tapahtumapaikalta selvisi, että palossa oli altistunut ainakin kaksi henkilöä, jotka on toimitettu jatkohoitoon Pohjois-Karjalan keskussairaalaan.
Myös tämän palon osalta poliisi jatkaa tutkintaa palonsyyntutkintana.
Poliisi tiedottaa asioista lisää, mikäli tutkinnan edetessä ilmenee uutta tiedotettavaa.