Hyppää sisältöön

Poliisin uusi bloggari Mia Poutanen: Viime vuonna Suomessa tavattiin ennätysmäisen vähän laittomasti maassa oleskelleita ulkomaalaisia

Julkaisuajankohta 5.1.2017 13.42
Tyyppi:Uutinen

Suomessa on 2010-luvulla tavattu vuosittain keskimäärin reilut 3 000 laittomasti maassa oleskellutta ulkomaalaista. Vuonna 2016 laittomasti maassa tavattujen ulkomaalaisten määrä oli vuosikymmenen pienin ja jäi reilusti alle 3 000:n.

Poliisi osallistui yli 6 000 maastapoistamispäätöksen täytäntöönpanoon viime vuonna. Palautuksia tehtiin yli sataan eri maahan. Suomessa poliisi on onnistunut viime vuosina palauttamaan noin 60–70 prosenttia kaikista palautuspäätöksen saaneista. Euroopassa vastaava prosenttiluku on noin 40.

Näin Mia Poutanen totesi poliisin verkkosivulla tänään julkaistussa blogissaan.

Kielteisen päätöksen saaneiden ulkomaalaisten pitäisi siis poistua maasta. Jos he eivät poistu, he ovat maassa laittomasti. Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa annettuja päätöksiä pitäisi noudattaa. Maasta pitäisi poistua ensisijaisesti omaehtoisesti tai avustetun vapaaehtoisen paluun ohjelman puitteissa. Jos päätöksen saanut ei poistu, viime kädessä poliisi panee palautuspäätöksen täytäntöön.

Poliisihallituksen poliisitoimintayksikössä poliisitarkastajana työskentelevä Mia Poutanen on poliisin uusi bloggari. Mian tehtäviä ovat muun muassa laittoman maahantulon torjuntaan ja palautuksiin liittyvät asiat.

Mia Poutasen blogi

Poliisihallitus Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen