- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Rattijuopumuksia Meri-Lapissa
Meri-Lapissa ajettiin päihteiden vaikutuksen alaisena.
Torniossa rajanylityspaikalla poliisipartio pysäytti 5.2.2021 noin kello 23.30 henkilöauton kuljettajan ajokunnon tarkastamiseksi. Kuljettajaksi osoittautui 23 -vuotias mies, jonka huumepikatesti oli positiivinen amfetamiinille. Miehen epäillään syyllistyneen asiassa rattijuopumukseen ja huumausaineen käyttörikokseen. Miehen kyydissä oli 30 -vuotias poliisin entuudesta tuntema mies, jolla suoritettiin turvallisuustarkastus. Miehen hallusta löydettiin epäiltyä huumausainetta. Miehen epäillään syyllistyneen huumausainerikokseen.
Kemissä Tornionkadulla tuli poliisipartiota vastaan 6.2.2021 noin kello 01.00 pakettiauto, joka kiinnitti partion huomion. Partio päätti pysäyttää pakettiauton ajoneuvon ja kuljettajan ajokunnon ja ajo-oikeuden tarkastamiseksi. Kuljettajaksi osoittautui poliisin entuudesta tuntema 26 -vuotias mies, jolla ei ole voimassa olevaa ajo-oikeutta. Mies puhalsi nollat, mutta kieltäytyi huumepikatestistä. Mies käytettiin verikokeissa. Miehen epäillään syyllistyneen rattijuopumukseen ja kulkuneuvon kuljettamiseen oikeudetta.
Hätäkeskukseen tuli ilmoitus 6.2.2021 noin kello 04.00 Ylitorniolla Ainiovaarantiellä ojaan suistuneesta henkilöautosta. Ilmoituksen mukaan henkilöauto oli kyljellään ojassa. Auton kyydissä oli useampi matkustaja ja auton kuljettaja vaikutti päihtyneeltä. Kuljettajalle suoritettiin puhalluskoe, joka oli 1,9 promillea. Sairaankuljetus kuljetti kaksi kyydissä ollutta sairaalaan tarkastettavaksi. Pahemmilta henkilövahingoita säästyttiin. 18 -vuotiasta miestä epäillään asiassa törkeästä rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.