Hyppää sisältöön

Riihimäellä jalankulkija loukkaantui jäätyään auton tönäisemäksi suojatiellä

Julkaisuajankohta 1.10.2018 9.02
Tyyppi:Uutinen

Hämeen poliisilaitoksen alueella sunnuntain ja maanantain välinen yö on ollut tehtävien osalta rauhallinen. Tehtäviä poliisilla oli kaikkiaan 54 kappaletta koko laitoksen alueella. Päihtymyksen tai muun häiriökäyttäytymisen vuoksi poliisin suojiin tuotiin kaksi henkilöä.

RIIHIMÄKI

Sunnuntai-iltana kello 22.00 aikaan poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen liikenneonnettomuudesta Kontiontien ja Uramontien risteyksessä. Onnettomuudessa oli osallisena pakettiauto ja jalankulkija. Poliisin alustavan selvityksen mukaan suojatietä pitkin katua ylittänyt noin 70-vuotias nainen oli jäänyt pakettiauton tönäisemäksi. Pakettiautoa kuljettanut noin 60-vuotias mies oli kertonut poliisipartiolle, että oli ollut kääntymässä Kontiointieltä vasemmalle Uramontielle eikä ollut havainnut samanaikaisesti katua ylittävää jalankulkijaa. Jalankulkija loukkaantui ja hänet toimitettiin sairaalaan. Hänen saamistaan vammoista ei ole tarkempaa tietoa. Alkoholilla tai muilla päihteillä ei ollut osuutta tapahtumaan. Autoa kuljettanutta miestä epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä vammantuottamuksesta.

JANAKKALA

Sunnuntai-ilta vt3:lla Viralassa liikennevalvontaa suorittanut poliisipartio mittasi takaapäin partioautoa lähestyvälle henkilöautolle nopeudeksi 180km/ h, rajoituksen ollessa 120km/h. Autoa kuljettanut vuonna 1995 syntynyt mies määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.

LAHTI

Maanantain puolella kello 01.40 aikaan poliisipartio pysäytti Ritaniemenkadulla henkilöauton tarkistaakseen kuljettajan ajokunnon. Autoa kuljettanut vuonna 1986 syntynyt mies puhalsi alkometriin nolla tuloksen, mutta huumausaineen pikatesteri antoi positiivisen tuloksen amfetamiinille. Kortittomaksikin osoittautunut mies käytettiin verikokeessa asian varmistamiseksi.

HÄMEENLINNA

Maanantaina aamuyöllä kello 04.00 aikaan poliisipartio kävi selvittämässä Iittalassa sijaitsevalla liikenneasemalla tapahtunutta näpistystä. Tekijät olivat tankanneet polttoainetta kahteen henkilöautoon ja poistuneet paikalta maksamatta. Poliisipartio tavoitti kyseiset autot Heinuantieltä ja pysäytti ne vt3:lla. Molempien autojen kuljettaja osoittautuivat kortittomiksi ja heidän matkansa jatkui poliisin kyydillä Hämeenlinnan poliisiasemalle asioiden selvittämiseksi.

Hämeen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen