Hyppää sisältöön

Rovaniemellä vahingoitettiin taksiautoja ja Kolarissa oli henkeen ja terveyteen kohdistuva tehtävä

Julkaisuajankohta 6.1.2026 13.53
Tyyppi:Uutinen

Kova pakkanen on paukkunut nurkissa useita päiviä. Lapin loppiaiseen mahtui pakkasen lisäksi useita vahingontekoja ja muita poliisitehtäviä.

Poliisi pyytää havaintoja taksiautojen vahingoittamisista Rovaniemellä

Lapin poliisille on tehty rikosilmoituksia useisiin taksiautoihin kohdistuneista vahingonteoista 5.-6.1. välisen yön aikana. Takseista on rikottu ikkunoita eri puolilla Rovaniemen kaupunkia, ainakin Louhikkotiellä, Kolpeneentiellä, Kuntotiellä ja Ahkiomaantiellä.

Lisäksi Ahkiomaantiellä auton sisällä on räjäytetty ilotulite.

Tapauksia tutkitaan vahingontekoina.

Pyydämme yleisöltä vihjeitä vahingontekoihin liittyen. Vihjeet voi ilmoittaa puhelinvastaajaan 0295466250, Whatsappiin 050 415 5803 tai sähköpostilla vihjeet.lappi@poliisi.fi.

Usean poliisipartion tehtävä Kolarissa maanantai-iltana

Hätäkeskus välitti poliisipartioille maanantai-iltana 5.1. henkeen ja terveyteen kohdistuvan hälytystehtävän Kolarista Muoniontieltä. Yksityisasunnossa oli tapahtunut väkivallanteko, jossa tekovälineenä oli käytetty puukkoa.

Tapahtumapaikalta otettiin kiinni tekijä ja uhri toimitettiin Lapin keskussairaalaan hoidettavaksi. Tekijä ja uhri eivät tunteneet toisiaan etuudesta. Uhrilla ei ole enää hengenvaaraa.

Tapausta tutkinaan tapon yrityksenä.

Tutkinnanjohtaja tiedottaa asiasta lisää aikaisintaan keskiviikkona 7.1.2026.

Kortiton kuljettaja Kemissä

Partio pysäytti Kemissä liikenteenvalvonnan yhteydessä henkilöauton, jonka kuljettaja ajoi ilman vaadittavaa ajo-oikeutta. Kuljettajalle tehty huumausainepikatesti oli negatiivinen ja hän puhalsi poliisin seulonta-alkometriin alle rangaistavuuden osoittavat lukemat. Asiaa tutkitaan kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta.

Lapin poliisilaitos Lappi Liikenne Rikokset ja tutkinta Uutinen Valvonta- ja hälytystoiminta