Tänään pelataan Veikkausliiga-kauden ensimmäinen Helsingin paikallisottelu. Iltapäiväliikenteessä on syytä varautua ruuhkaan ja liikennehäiriöihin Töölön stadionin lähialueilla. HJK–HIFK-ottelu alkaa klo 18.30. Kannattajien marssit lähtevät liikenteeseen klo 17.00.
HJK:n kannattajat saapuvat stadionille Tullinpuomin suunnasta käyttäen Reijolankatua ja Urheilukatua. HIFK:n fanit marssivat stadionille Kisahallin suunnalta Mannerheimintietä pitkin. Alueella Mannerheimintie-Reijolankatu-Nordenskiöldinkatu-Urheilukatu on luvassa merkittävää haittaa liikenteelle klo 17–18.30.
Pohjoisen Stadionintien suunnalta ei pääse rakennustöiden vuoksi ollenkaan stadionille. Parkkipaikkoja alueella on vähän, joten mahdollisuuksien mukaan kannattaa suosia julkista liikennettä. Stadionilla tehdään myös turvatarkastukset, joten paikalle kannattaa saapua hyvissä ajoin.