- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Tiistai-illan tapahtumia Sisä-Suomesta
Tiistaina 24.5. klo 17.01, törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen
Jyväskylässä ajoi poliisipartiota vastaan Heinämäentien ja Heinämäenkujan risteyksessä ajoneuvo, joka kiihdytti erittäin voimakkaasti Heinämäentietä kohti Varastotien risteystä. Partio mittasi ajoneuvon nopeudeksi 105 km/h. Alueella on 40 km/h aluerajoitus. Partio kääntyi ajoneuvon perään ja pysäytti tämän. Kuljettajaksi ilmeni 49-vuotias mies. Hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Tiistaina 24.5. klo 21.24, törkeä rattijuopumus ym .
Tampereelta Havumetsänkadulta tuli ilmoitus ulosajosta. Tapahtumapaikalla on 40 km/h aluenopeusrajoitus. Henkilöauto oli tullut Havumetsänkatua Lehtimetsänkadun suunnasta ja kulkenut idän suuntaan. Melko suoralla tieosuudella auto oli jälkien perusteella koukannut vastaantulevien kaistalta, mistä lähtenyt luisuun ja suistunut kulkusuunnassaan tien oikealle puolelle metsään vasen kylki edellä. Auto oli pysähtynyt puita vasten. Auton kuljettajaksi ilmeni 24-vuotias mies, joka oli silminnähden päihtynyt. Mies puhalsi alkometriin törkeän rattijuopumuksen lukemat. Hänet käytettiin verikokeessa ja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Miehellä ei ollut näkyviä vammoja. Asiaa tutkitaan törkeänä rattijuopumuksena ja törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
Tiistaina 24.5. klo 21.46, törkeä rattijuopumus
Poliisipartio puhallutti Jämsän Koskentiellä henkilöautoa kuljettaneen 34-vuotiaan miehen. Häntä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta puhalluskokeen osoitettua 1.77 promillea. Mies kuljetettiin verikokeisiin ja tämän jälkeen poliisiasemalle.
Tiistaina 24.5. klo 22.23, törkeä rattijuopumus ym .
Poliisipartio havaitsi Tampereella Insinöörinkadulla ajoneuvon, joka päätettiin tarkastaa. Autoa kuljetti poliisin entuudestaan tuntema ajo-oikeudeton mies. Mies vaikutti silminnähden päihtyneeltä ja hän kertoi nauttineensa hetkeä aiemmin alkoholia ja käyttäneensä huumausaineita. Mies puhalsi alkometriin törkeään rattijuopumusepäilyyn yltävät lukemat. Kuljettaja vietiin verikokeeseen ja häntä epäillään myös huumausaineen käyttörikoksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikedetta.
Tiistaina 24.5. klo 22.40, näpistys
25-vuotias mies asioi päivittäistavarakaupassa Tampereen Ristinarkuntiellä. Kaupan työntekijä seurasi valvontakameroista, kun mies pakkasi elintarvikkeita kassiinsa ja taskuihinsa. Mies otti myös muita tuotteita, jotka maksoi kassalla. Omassa kassissa ja taskuissa olleita tuotteita hän ei maksanut ja ohitti kassalinjan. Tapahtumapaikalla poliisipartio löysi miehen kassista ja taskuista anastetuksi epäiltyjä elintarvikkeita yli 70 euron arvosta. Miestä epäillään näpistyksestä.
Tiistaina 24.5. klo 22.50 vahingonteko
Valkeakoskella Painontiellä sijaitsevalla koululla rikottiin vanerilevy jo aikaisemmin rikotusta takapihan maatasolla sijaitsevasta keittiön ikkunasta. Koulun sisältä ei tavattu ketään ja tekijä jäi kateisiin. Asiaa tutkitaan vahingontekona .
Keskiviikkona 25.5. klo 05.35 törkeä rattijuopumus ym.
Jyväskylän Vaajakoskentiellä poliisipartio pysäytti liikennetarkastukseen 18-vuotiaan miehen kuljettaman henkilöauton. Ajo-oikeudeton kuljettaja puhalsi alkometriin 1.35 promillea. Kiinnijääminen kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta oli 14. kerta vuoden sisään.