Hyppää sisältöön

Törkeä ryöstö Sipoossa ja rattijuopumuksia Itä-Uudenmaan alueella

Julkaisuajankohta 20.2.2016 13.00
Tyyppi:Uutinen

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen päivittäistiedote 20.02.2016

Vantaan alue

Rattijuopumus, huumausainerikos ym.

Tammistontie, Tammisto 19.02.2016 klo 05.23

Vantaan poliisin partio suoritti partiointia Vantaan Tammistossa, kun Tammistontiellä sitä vastaan ajoi henkilöauto. Auton kuljettaja kääntyi Kartanonkosken suuntaan pitkin tieosuutta, jossa moottorikäyttöisellä ajoneuvolla ajo on kielletty linja-autoja lukuun ottamatta. Partio pysäytti auton jonka kuljettajan käytös antoi epäilyksen aihetta päihdyttävien aineiden käytöstä. Puhallustesti oli negatiivinen, mutta huumepikatesti osoitti positiivista amfetamiinille. Kuljettaja myönsi käyttäneensä amfetamiinia tapahtumayönä. Vuonna 1997-syntynyt kuljettaja otettiin kiinni ja toimitettiin verikokeisiin. Autossa olleet kolme matkustajaa päästettiin jatkamaan matkaansa jalkaisin poliisin puhutuksen jälkeen.

Autoon suoritettiin yleisjohtajan päätöksellä paikanetsintä, jossa auton sisältä löytyi amfetamiinia määrä jonka perusteella on syytä epäillä asiassa huumausainerikosta. Kuljettaja otettiin kiinni huumausainerikoksesta epäiltynä ja kuljetettiin poliisivankilaan. Häntä epäillään rattijuopumuksesta, huumausainerikoksesta ja liikennerikkomuksesta.

Törkeä rattijuopumus, törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen ym.

Koivukylänväylä, Havukoski 19.02.2016 klo 22.10

Vantaan poliisin partio suoritti ajotapavalvontaa Koivukylänväylällä 60 km/h rajoitusalueella. Partio havaitsi Lahdentien suunnasta tulevan ajoneuvon lähestyvän silminnähden kovaa vauhtia. Ajoneuvo ohitti edellä ajaneen ajoneuvon ja tällöin poliisin nopeustutka näytti ajoneuvolle nopeudeksi 112 kilometriä tunnissa. Partio lähti ajoneuvon perään ja pysäytti sen Koivukylänväylälle. Virolaisen ajoneuvon kuljettajaksi selvisi mies jolla ei ollut voimassa olevaa ajokorttia. Mies puhalsi seulonta-alkometriin 0,82 mg / litrassa joka ylittää törkeän rattijuopumuksen rajan. Auton kyydissä oli yksi henkilö. Kuljettaja vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen jonka tulos osoitti 072 mg / litrassa. Kuljettaja määrättiin ajokieltoon ja häntä epäillään törkeästä rattijuopumuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

Porvoon ja Loviisan alueet

Törkeä ryöstö

Sipoo, Söderkullan R-Kioski 20.2.2016 klo 21.20

Söderkullan R-Kioskin sulkemisaikaan kioskiin oli ilmestynyt kaksi suhteellisen nuorta, hoikkaa mieshenkilöä, jotka olivat vaatetuksella ja päähineillä osittain peitelleet kasvojaan. Muutoin miehet olivat pukeutuneet kokomustiin vaatteisiin. Toinen miehistä oli aseistautunut teräaseella. Saaliiksi miehet saivat pienen summan rahaa ja laatikollisen olutta. Miehet olivat jalkaisin poistuneet kioskista ja he ovat saattaneet teon jälkeen liikkua Söderkullan alueella.

Poliisi pyytää yleisöltä vihjeitä ja havaintoja edellä mainituista ryöstäjistä. Tiedot voi soittaa Porvoon poliisiasemalle puhelinnumeroon 0295438729 tai ilmoittaa sähköpostitse osoitteeseen vihje.porvoo@poliisi.fi

Keski-Uudenmaan alue

Rattijuopumus, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta, huumausaineen käyttörikos

Kerava, Ahjontie, 19.2.2016 klo 23.25

Poliisipartio suoritti rattijuopumusvalvontaa Keravalla Ahjontiellä. Ratsiaan ajoi Ahjon suunnasta henkilöauto, joka pysäytettiin valvonnan tiimoilta.

Puhalluskoe osoitti 0.00 promillea, mutta kuljettaja ilmeni ajo-oikeudettomaksi. Kuljettajan käyttäytymisen tiimoilta hänelle suoritettiin huumepikatesti. Testi osoittautui amfetamiini positiiviseksi.

Vuonna 1976 syntynyt mies vietiin verikokeeseen ja asiasta kirjattiin rikosilmoitus.

Hyvinkään, Nurmijärven ja Jokelan alue.

Liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Nurmijärvi, Hämeenlinnanväylä, 19.2.2016 klo:13.30

Henkilöauto törmäsi noin 100 km/h:ssa nopeudella edellä ajaneen täysperävaunurekan perään. Törmäyksen jälkeen henkilöauto oli ajautunut kaiteeseen. Henkilöauton kuljettajana toiminut, 65 -vuotias mies, ei muista tapahtumista mitään. Hän oli valittanut tapahtuman jälkeen rintakipua ja hänet toimitettiin ambulanssilla Hyvinkään sairaalaan tarkastettavaksi. Syy törmäykseen on vielä epäselvä, eikä sairauskohtauksen mahdollisuutta ole poissuljettu. Henkilöauton keulaosa vaurioitui ja siitä laukesi useita turvatyynyjä.

Liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Hyvinkää, Urakankatu, 19.2.2016 klo:16.30

Henkilöauton kuljettaja oli pysäyttänyt autonsa Urakankadulle suojatien eteen antaakseen tilaa jalankulkijoille. Kun henkilöauto oli ollut pysähtyneenä, takaa tullut harmaa Opel-merkkinen henkilöauto oli törmännyt pysähtyneen henkilöauton perään. Opel lähti välittömästi kiihdyttämään paikalta pois. Tapahtuman silminnäkijät voivat ilmoittaa lisätietoja Hyvinkään poliisiasemalle arkipäivänä numeroon 0295413833.

Törkeä rattijuopumus, Liikenneturvallisuuden vaarantaminen

Hyvinkää, Uudenkyläntie, 19.2.2016 klo:8.49

Poliisipartio sai tehtävän mennä ulosajopaikalle Uudenkyläntielle. Tapahtumapaikalla oli henkilöauto katollaan ojassa. Autossa kuljettajan paikalla turvavöiden varassa roikkui mies. Jälkien perusteella henkilöauto oli tullut Jokelan suunnasta ja kuljettaja oli menettänyt ajoneuvon hallinnan. Hallinnanmenetyksen seurauksena auto oli ajautunut ajosuunnassaan oikealle puolelle ojaan ja pyörähtänyt siellä katolleen. Auto vaurioitui kauttaaltaan. Ajoneuvon kuljettajalle oli suoritettu puhalluskoe, minkä tulos oli törkeän rattijuopumuksen rajan ylittävä, 1,38 promillea. Epäilty kuljetettiin Hyvinkään sairaalaan tarkkailtavaksi mahdollisten vammojen takia. Samalla häneltä otettiin verikoe.

Itä-Uudenmaan poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen