Itä-Uudenmaan poliisi otti 19.1. kiinni ja pidätti kaksi miestä epäiltynä törkeästä ympäristörikoksesta ja törkeästä veropetoksesta sekä lisäksi yhden miehen epäiltynä törkeästä veropetoksesta.
10.11.2015 aamupäivällä kaksi miehistä tyhjensi kaksi tynnyriä, eli noin 300 litraa, polttoöljyä Mäntsälässä sijaitsevaan ojaan. Öljy oli valunut ojaa pitkin noin 90 metrin matkan läheistä jokea kohti, mutta pysähtynyt vesirajaan. Oja sijaitsee sähkölaitoksen muuntamon vieressä ja tynnyreiden tyhjennys tallentui alueella sijaitsevaan valvontakameraan.
Poliisin tutkintatoimien avulla selvitettiin miesten henkilöllisyys ja päästiin "pimeän" romun keräystoiminnan jäljille. Kaikki kolme epäiltyä miestä keräsivät romua ja myivät romun eteenpäin romuliikkeisiin. Saadusta myyntitulosta ei ilmoitettu, eikä maksettu veroja.
Juttujen tutkinta on loppusuoralla ja siirtyvät kevään aikana syyteharkintaan.
Suomen Luonto -lehti on julkaissut tästä ympäristörikoksesta artikkelin 28.1.
Ympäristörikos jpg, 1,7 MB