Hyppää sisältöön

Tuopit lensivät Jyväskylän illassa

Julkaisuajankohta 11.1.2019 8.05
Tyyppi:Uutinen

Poliisipartio sai torstaina klo 17.11 hälytystehtävän Jyväskylän Asemakadulla sijaitsevaan ravintolaan, jossa oli tapahtunut pahoinpitely. Poliisipartiolle osoitettiin ravintolassa riehunut mies. Partio lähti kuljettamaan häntä ylätasanteelta kohti alakertaa. Portaikossa mies alkoi harata vastaan. Lisäksi hän rimpuili ja koitti heittäytyä kohti portaikkoa. Hänet jouduttiin raudoittamaan. Tämänkin jälkeen mies yritti vielä potkaista toista poliisimiestä. Aiempia tapahtumia alettiin selvittää, kun riehuja saatiin poliisiauton kuljetustilaan. Ilmeni, että hän oli alkanut haastaa riitaa entuudestaan tuntemalleen miehelle biljardin pelaamisen lomassa. Järjestyksenvalvojat olivat tulleet rauhoittamaan tilannetta, mutta tämän jälkeenkin aggressiviinen asiakas oli jatkanut riehumistaan. 1990-luvulla syntynyt mies vietiin kiinnitotettuna poliisiasemalle pahoinpitelystä epäiltynä. Häntä epäillään myös haitanteosta virkamiehelle. Myöhemmin rikosilmoitukseen lisättiin vielä lievä vahingonteko, koska mies repi poliisiasemalla säilytystilansa makuualustan rikki.

Poliisille klo 21.52 tulleen ilmoituksen mukaan Tampereen Pähkinämäenkadulla oli kolaroitu ajoneuvo keskellä tietä. Autolla oli ajauduttu lumipenkkaan ja törmätty sen jälkeen tien vieressä olleeseen puuhun. Kuljettajaksi epäilty 1980-luvulla syntynyt mies tavattiin auton läheisyydestä. Hän puhalsi alkometriin törkeään rattijuopumusepäilyyn yltävät lukemat 0.88 mg/l, jonka lisäksi häntä epäillään huumausaineen käyttörikoksesta. Rikoksesta epäilty vietiin verikokeisiin ja tämän jälkeen poliisiasemalle. Auto kolarivaurioitui hinauskuntoon, mutta henkilövahinkoja ei syntynyt.

Poliisi hälytettiin perjantain puolella klo 01.15 Jyväskylän Kauppakadulla sijaitsevaan ravintolaan, jossa n. parikymppistä miesasiakasta oli heitetty tuopilla päähän. Mies oli ollut ravintolan tanssilattialla, kun mahdollisesti tanssilattian yläpuolelta olevalta tasanteelta heitetty tuoppi oli osunut häntä kasvoihin. Asianomistaja sai syvähkön verta vuotavan haavan silmänsä viereen. Ambulanssihenkilöstö saapui paikalle. Tapausta tutkitaan pahoinpitelynä. Rikoksesta epäillyn henkilöllisyyttä selvitetään tutkinnassa.

Poliisipartio pysäytti klo 04.24 Lempääläntiellä Tampereella liikennetarkastukseen henkilöauton, jota kuljetti ajo-oikeudeton 1990-luvulla syntynyt mies. Kuljettaja oli silminnähden päihtynyt. Lisäksi hänellä oli voimassaolevia etsintäkuulutuksia. Mies vietiin verikokeisiin rattijuopumus- ja huumausaineen käyttörikosepäilyn takia. Hänen hallustaan löytyi pieni määrä epäiltyä huumausainetta sekä huumaavia lääkkeitä. Verikokeiden jälkeen hänet tuotiin poliisiasemalle.

Sisä-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen