MIELENOSOITUSTAPAHTUMAT TURUSSA
Lounais-Suomen poliisille on ilmoitettu Turun terrori-iskun vuosipäivänä 18.08.2019 erilaisia kokoontumisia ja mielenosoituksia.
Yllä mainitut tapahtumat sijoittuvat Turun keskusta-alueelle, Tuomiokirkkopuistoon ja Vanhalle Suurtorille.
Mielenosoituskulkueissa saattaa olla osallistujamääriä jotka voivat aiheuttaa tilapäisiä lyhytaikaisia liikennekatkoksia ja tarvetta liikennejärjestelyille.
Kokoontumisten ja mielenosoitusten järjestäjät on velvoitettu huolehtimaan omien tapahtumiensa turvallisuudesta, tarvittavasta liikenteenohjauksesta ja järjestyksenvalvonnasta.
Lounais-Suomen poliisi varautuu sunnuntaipäivään tavoitteenaan turvata perusoikeus kokoontumisille ja mielenilmauksille. Poliisin tavoitteena on, että kyseisen päivän tapahtumat sujuisivat ilmoitetun rauhanomaisesti, erikseen sovitun mukaisesti, turvallisesti ja häiriöttä, sekä terrori-iskun uhreja ja siitä kärsineitä kunnioittaen.
LENTOKIELTOALUE
Poliisi on pyytänyt ilmatilan hallintayksikkö AMC:ltä tapahtumapäivälle tilapäisen rajoitusalueen Turun kaupungin alueelle. Kielto koskee lähinnä kuvauskoptereita. Rajoitusaluetta valvotaan. Poliisi suorittaa yleisen järjestyksen ja turvallisuuden valvontaa tapahtuman aikana RPAS-kalustolla.
Tieto rajoitusalueesta ilmoitetaan normaaliin tapaan ais.fi -sivustolla sekä lisäksi esimerkiksi aviamaps.com - sivustolla.
TIEDOTTAMINEN
Tapahtumista tiedotetaan seuraavaksi Lounais-Suomen poliisin Twitter-tilillä (@L_S_poliisi), mikäli tiedottamiselle esimerkiksi liikennejärjestelyiden tai yleisen järjestyksen ja turvallisuuden vuoksi on sunnuntaipäivänä tarvetta.
Poliisi ei tiedota ilmoitetuista tapahtumista tai varautumisestaan enempää, ellei tähän ilmene uusia tai erityisiä syitä.