Hyppää sisältöön

Valvoimme työmatkaliikennettä pääkaupunkiseudulla – kiire ei ole peruste ylinopeudelle

Julkaisuajankohta 16.6.2026 8.51
Tyyppi:Uutinen

Kesäkauden työmatkaliikenteessä on nyt autojen lisäksi erityisen paljon muita tielläliikkujia, joten väistämissääntöjen tuntemus on tarpeen. Poliisilaitosten yhteisvalvonnassa 10.6. korostuivat tällä kertaa ylinopeudet, ja valvonta johti muun muassa ajokieltoihin sekä 136 liikennevirhemaksuun.

Pääkaupunkiseudun poliisilaitokset toteuttivat keskiviikkona 10.6. tehostetun työmatkaliikenteen valvonnan. Valvontaan osallistuivat Länsi-Uudenmaan ja Itä-Uudenmaan poliisilaitosten liikenneyksiköt sekä Liikenneturvallisuuskeskus. Valvonnan tavoitteena oli parantaa liikenneturvallisuutta ja kiinnittää huomiota työmatkaliikenteessä yleisesti esiintyviin riskitekijöihin.

Työmatkaliikenteessä turvallisuutta edistävät ennakointi, maltti ja liikennesääntöjen noudattaminen. Poliisi muistuttaa erityisesti riittävien turvavälien pitämisestä ja nopeusrajoitusten noudattamisesta sekä siitä, että kuljettaja keskittyy ajamiseen ilman häiriötekijöitä. Matkapuhelimen käyttö ajon aikana heikentää tarkkaavaisuutta merkittävästi.

Osaatko autojen ja pyöräilijöiden väliset väistämissäännöt?

Kesäkaudella liikenteessä on runsaasti myös pyöräilijöitä, jalankulkijoita ja sähköpotkulautojen käyttäjiä. Kaikkien tienkäyttäjien tulee huomioida toisensa ja noudattaa erityistä varovaisuutta suojateiden, risteysten ja pyöräteiden läheisyydessä. Lue tästä artikkelista Liikenneturvan, poliisin ja elinvoimakeskusten keväällä julkaisema tiivistelmä väistämissäännöistä liittyen etenkin pyöräilijöiden ja autoilijoiden kohtaamisiin.

– Poliisi kannustaa varaamaan työmatkoihin riittävästi aikaa, jolloin kiire ei johda tarpeettomiin riskeihin liikenteessä. Turvallinen työmatka syntyy vastuullisesta toiminnasta ja muiden tienkäyttäjien huomioimisesta, kommentoi komisario Hannu Kontola.

Valvonnan aikana poliisi totesi 136 liikennevirhemaksuun johtanutta ylinopeutta ja 38 päiväsakkorangaistukseen johtanutta ylinopeutta. Kolme kuljettajaa määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon ylinopeuksien seurauksena. Valvonnassa todettiin myös yksi rattijuopumus ja epäkuntoisia ajoneuvoja.

Itä-Uudenmaan poliisilaitos Liikenne Länsi-Uudenmaan poliisilaitos Uusimaa Uutinen