Hyppää sisältöön

Valvontatuloksia koulujen alkuun liittyen liikenteestä ja nuorison parista

Julkaisuajankohta 19.8.2016 14.12
Tyyppi:Uutinen

Valvontaa liikenteessä

Poliisi valvoi tehostetusti liikennettä ja suojatiekäyttäytymistä koulujen alkamisviikoilla 8.- 17.8.2016. Alueemme poliisi kirjoitti sakon 67 turvavyöttömälle henkilölle auton etupenkillä ja kahdelle turvavyöttömälle henkilölle auton takapenkillä. Turvavyöttömiä lapsia oli kaksi.

Suojatierikkeisiin syyllistyi useita - 6 jätti käyttämättä suojatietä jalankulkijana, 14 jalankulkijaa astui varomattomasti suojatielle tai ajorahdalle, 12 kuljettajaa ohitti suojatien eteen pysähtyneen ajoneuvon pysähtymättä ja 8 kuljettajaa ei antanut esteetöntä kulkua suojatiellä olevalle tai suojatielle astuvalle jalankulkijalle.

50 kuljettajaa käytti ajon aikana matkapuhelinta, 14 kuljettajaa jätti noudattamatta punaista liikennevaloa ja 20 kuljettajaa ei noudattanut pakollinen pysäyttäminen -liikennemerkkiä. Ylinopeuksiin poliisi puuttui 135 kertaa ja etsintäkuulutettuja poliisi tavoitti 12.

Nuorisovalvonnan tuloksia koulujen alkuun liittyen

Poliisilaitoksemme alueella toteutettiin koulujen alkuun liittyvää nuorisovalvontaa pe 5.8. ja la 6.8. sekä pe 12.8. ja la 13.8. iltoina ja öinä. Valvontaa tehtiin runsaasti ja kattavasti koko Sisä-Suomen alueella. Poliisi takavarikoi yhteensä 92 litraa erilaisia alkoholijuomia alaikäisiltä. Poliisi kirjoitti teemaan liittyen 3 rikosilmoitusta, 7 rangaistusvaatimusilmoitusta ja 9 rikesakkoa. Lastensuojeluilmoituksia poliisi teki 10. Poliisi kävi lukuisia ohjaavia keskusteluita nuorten kanssa. Poliisista nuorten asiallinen ja pitkälti päihteetön käyttäytyminen oli merkillepantavaa.

Sisä-Suomen poliisilaitos Tiedote tuotu vanhoilta sivuilta Uutinen