- Poliisi
- fi
- Uutishuone
- Uutinen
Centralen för utredning av penningtvätt vid Centralkriminalpolisen har publicerat sin årsberättelse för 2025
De främsta fenomenen inom Centralen för utredning av penningtvätt 2025 var sanktioner, nätbedrägerier och användning av kryptotillgångar inom brottslighet. Framsteg inom automatisering och tillämpning av digitalisering stärkte det bekämpningsarbete som utförs dagligen vid Centralen för utredning av penningtvätt.
Årsberättelsen för Centralen för utredning av penningtvätt vid Centralkriminalpolisen för 2025 har publicerats. Merparten av det dagliga utredningsarbetet vid Centralen för utredning av penningtvätt och förfrågningarna som gällde Finland hänförde sig till olika bedrägerier. Utredningscentralen fick totalt 13 059 bedrägerirelaterade rapporter, vilka stod för över en tredjedel av alla rapporter som upprättats utifrån en riskbaserad bedömning. Cirka 91 procent av rapporterna om bedrägerier lämnades av banker.
Antalet rapporter om tvivelaktiga transaktioner med koppling till sanktioner var högt även 2025. Liksom under året innan handlade rapporterna oftast om eventuellt kringgående av sanktioner som utfördes av juridiska personer. De tvivelaktiga transaktionerna hänförde sig till olika produkters leveranskedjor och utredning av faktiska slutanvändare. Bland rapporterna identifierades dessutom professionella aktörer som eventuellt assisterar vid kringgående av sanktioner.
Kryptotillgångar har egenskaper som gör att de utnyttjas i brottslighet och penningtvätt oberoende av brottstyp. Utredningscentralen satsade under verksamhetsåret på att förbättra förmågan att spåra kryptotillgångar, utbilda intressentgrupper och avslöja nya brottshärvor. Till följd av förundersökningar med koppling till kryptotillgångar, som inletts vid utredningscentralen under tidigare år, lyckades man dessutom överföra tillgångar på flera miljoner euro till statens ägo.
– I fjol satsade Centralen för utredning av penningtvätt utifrån enbart operativa behov i synnerhet på att öka förmågan att spåra kryptotillgångar, men även på att automatisera arbetsprocesser. Lösningar inom automatisering har i sin tur gjort det möjligt att överföra arbetsinsatser från rutinmässiga kontroller till förebyggande och avslöjande av brott. Samtidigt har också kvaliteten på informationen blivit bättre, konstaterar kriminalinspektör Mikko Värri, chef för Centralen för utredning av penningtvätt vid Centralkriminalpolisen.
Mer information finns i årsberättelsen för Centralen för utredning av penningtvätt 2025.
socialShareGray