Hoppa till innehåll

30.10

Utgivningsdatum 30.10.2018 18.27
Typ:Nyhet

Under dagen har polisen arbetat med bland annat följande:

En efterlyst person greps under dagen i Mariehamn. Polisen kommer att vidta de åtgärder som den efterlysande myndigheten har begärt.

På Hammarlandsvägen i Jomala framfördes ett fordon i en hastighet av 101 km/h, där högsta tillåtna hastigheten är 70 km/h. Föraren delgavs böter för äventyrande av trafiksäkerheten, samt ett 10 dagars körförbud.

Handräckning till domstol. En frihetsberövad person hålls i förvar hos polisen då denne skall infinna sig till rättegångsförhandling.

Anmäldes från personal från en livsmedelsbutik i Mariehamn om att en person tillgripit varor utan att betala för dem. Personen kommer att delges böter för snatteri.

Rådjursolyckor i Saltvik och Finström, ej personskador.

En paketbilsförare bröt mot förbudsmärket körning med motordrivet fordon förbjuden i Mariehamn. Föraren kommer att delges en ordningsbot.

Anmäldes om en bersuad person som sov i ett trapphus i Mariehamn. Polisen väckte upp personen som kunde ta sig från platsen med egna ben.

I Jomala anmäldes det om ett fordon som kolliderat med ett annat fordon samt framförts på ett trafikfarligt sätt. Fordonet påträffades med god hjälp av allmänheten. Två personer misstänks efter händelsen för grovt äventyrande av trafiksäkerheten, samt rattfylleri och straffbart bruk av narkotika då båda personer efter snabbtest visat positivt på bruk av narkotika. Personerna misstänks även för olovlig körning då bägge saknar körrätt. I fordonet påträffades även misstänkt stöldgods som omhändertogs. Personerna, som greps, är också misstänkta för stöld och häleri. Polisen utreder.

Nyheter Nyheter Press meddelande importerat från gamla sidor sv Ålands polismyndighet