Hoppa till innehåll

Natten 11-12.11.2014

Utgivningsdatum 12.11.2014 0.00
Typ:Nyhet

Natten har förflutit ytterst lugnt

Polisen har haft trafikkontroller samt övervakning av den allmänna ordningen och säkerheten i: Mariehamn, Jomala, Lemland, Hammarland, Finström, Saltvik och Sund. Denna natt var dimman tätare än bechamel sås och full av hjortdjur på vägarna. Trots detta låg foten tung på gasen hos många fordonsförare, vilket resulterade i en del hastighetsöverträdelser. Kör försiktigt och ha en situationsanpassad hastighet, speciellt då sikten är begränsad.

I Lemland samt Jomala ertappades två stycken fordonsförare med att ha överskridit den tillåtna hastigheten. Förutom att båda personbilsförare blev delgivna böter, så fick personbilsföraren i Jomala också ett 10 dagars temporärt körförbud då överskridningen varit såpass hög. Båda ärendena rubricerades som Äventyrande av trafiksäkerheten.

I Mariehamn påträffades ett fordon vars ena bakre positionsljus var ur funktion, denne personbilsförare fick en anmärkning för detta.

I Hammarland påträffade polisen en personbilsförare som susade igenom ett 70-område med en hastighet på 93 km/h. Föraren blev delgiven en böteslapp på platsen. Även detta rubricerat som Äventyrande av trafiksäkerheten.

Även ett inbrottsöverfalls alarm till en fastighet i Mariehamn utlöstes. Polisen begav sig till platsen och kunde konstatera att en anställd hade gått och blivit inlåst och kunde inte komma ut. Polisen lyckades få ut personen och larmet kunde återställas.

Dessutom kunde samtliga konstaplar utnyttja den träningstimme som de är berättigade till, i det syftet att upprätthålla det fysiska och psykiska välmåendet.

 

 

Nyheter Nyheter Press meddelande importerat från gamla sidor sv Ålands polismyndighet