Hoppa till innehåll

Natten den 21-22.10.2018

Utgivningsdatum 22.10.2018 6.31
Typ:Nyhet

Polisen kan berätta om följande händelser under natten

Polisen utförde en brottplatsgenomsökning på landsbygden då det framkommit att stöldgods skulle finnas på platsen. Stöldgodset påträffades och detta säkerställdes och omhändertogs såsom bevismaterial i förundersökningen.

Polisen emottog ett samtal ifrån ett hotell att en person i hotellets lobby var våldsam och hotfull samt vägrade lämna på uppmaning av personalen på plats. Den våldsamme personen hade dessutom spottat samt tillgripit saker ifrån hotellet. Polis begav sig till platsen och grep personen, i samband med gripandet gjorde personen motstånd, såpass att personen fördes till marken och belades med handfängsel. Personen vann en övernattning samt en brottsanmälan.

Inkom en anmälan om en person som fann oro då en främmande mansperson bultade på dennes bostad. Polisen begav sig till platsen för att utröna omständigheterna kring händelsen. Väl på plats påträffar polisen den aktuella personen som var på besök ifrån ett annat land och skulle besöka en bekant dock hade han råkat knacka på fel dörr.

Polisen begav sig till en adress i Mariehamn då en granne inte kunde somna pågrund av högt oljud och festande ifrån lägenheten bredvid. Polisen påträffade festprissarna och festen tystades ner.

Polisen utförde en rullande kontroll med inriktning på alkohol och narkotika runtomkring Åland. Flertal fordon stannades, inget att anmärka på.

Nyheter Nyheter Press meddelande importerat från gamla sidor sv Ålands polismyndighet