- Polisen
- sv
- Nyhetsrummet
- Nyheter
Andelen våldtäkts- och misshandelsbrott som misstänks ha begåtts av utländska medborgare har ökat – störningsproblem på förläggningarna sysselsätter polisen
Andelen brott mot strafflagen där den misstänkte är en utländsk medborgare ökade 2015 med knappa tre procent (2,7 procent) jämfört med 2014. Mer än hälften av brottsmisstankarna som är riktade mot utländska medborgare riktas mot sådana utländska medborgare som inte bor i Finland utan vistas här tillfälligt.
I en del brottstyper har andelen brott som misstänks ha begåtts av utländska medborgare ökat betydligt jämfört med föregående år. Antalet misshandelsbrott har till exempel ökat med drygt 24 procent och antalet våldtäktsbrott med nästan 20 procent.
År 2015 gjorde sig utländska medborgare skyldiga till nästan 4 000 misshandelsbrott och 217 våldtäktsbrott, då motsvarande antal 2014 var cirka 3 200 och drygt 180.
Antalet våldtäktsbrott som polisen fått kännedom om där de misstänkta är utländska medborgare ökade med sammanlagt 37 brott 2015 jämfört med föregående år. Beträffande fall av sexuellt antastande ökade andelen brott där den misstänkte var en utländsk medborgare i september–december med 32 brott jämfört med motsvarande period föregående år.
- I en stor del av fallen av sexuellt antastande är en misstänkt inte känd. I september–december 2015 meddelades 60 sådana brott till polisen. Eftersom sexuellt antastande infördes i strafflagen först hösten 2014 finns det ännu inga jämförelser med tidigare år, säger polisöverdirektör Seppo Kolehmainen .
Andelen utländska medborgare bosatta i Finland som är målsägande har utvecklats i ganska jämn takt, men den är ändå något högre än deras andel av befolkningen. I Finland finns det över 230 000 permanent bosatta utländska medborgare. Asylsökandena är inte inberäknade.
Det ökade antalet asylsökande syns inte anmärkningsvärt i kriminalstatistiken
I polisens statistik omfattar antalet brott som gäller utländska medborgare också brott där de misstänkta är asylsökande. Dessa fall kan dock avskiljas från det totala antalet.
Ifjol kom sammanlagt nästan 33 000 asylsökande till Finland, medan antalet föregående år var drygt 3 500.
Enligt polisöverdirektör Seppo Kolehmainen syns ökningen av antalet asylsökande inte nämnvärt i kriminalstatistiken, men i viss mån i utryckningarnas karaktär.
- I första skedet efter inresan är ordningsproblem och våldsgärningar typiska särskilt på förläggningarna och i synnerhet på sådana förläggningar där en stor del är män, säger Kolehmainen.
Sexualbrott som misstänks ha begåtts av asylsökande har väckt stor uppmärksamhet i offentligheten. År 2015 var 22 asylsökande misstänkta för sexuellt antastande, 13 för våldtäkt, 12 för grov våldtäkt och 2 för tvingande till sexuell handling.
Bland asylsökandena har det funnits kämpar som kommit från konfliktområden och polisen har fått i uppdrag att undersöka ett antal utredningsmässigt mycket krävande krigsförbrytelser och terroristbrott som begåtts i konfliktområdena.
Polisens förebyggande verksamhet har ökat
Alla polisuppdrag som gäller fenomenet med asylsökande registreras med en särskild projektkod i polisens fältsystem. Sådana är uppdrag där en asylsökande är delaktig, till exempel störningsproblem på förläggningar samt alla andra av polisens förebyggande patrullerings-, transport- eller övervakningsuppdrag som gäller asylsökande.
Som sådana uppdrag registreras också polisens upplysnings- och intressegruppssamarbete samt offentliga tillställningar där polisen medverkat.
- Det totala antalet asyluppdrag har ökat något under den senaste tiden, men förklaringen till detta är att polisen har intensifierat sitt eget arbete till exempel i fråga om att upprätthålla allmän ordning och säkerhet, konstaterar Seppo Kolehmainen.
De flesta utryckningar som gäller asylsökande görs till förläggningar. Utryckningarna gäller för det mesta slagsmål, tvister och störande uppträdande asylsökandena emellan.
- Då vissa förläggningar läggs ner och verksamheten flyttas närmare polisens verksamhetsställen kan polisen sköta utryckningarna bättre och snabbare, säger Kolehmainen.
Fram till den 19 januari 2016 har 17 anfall mot förläggningar anmälts. Vid fyra av dessa har bensinbomber använts. Dessutom har olika former av ofog förekommit.
Polisen avlägsnar allt fler ur landet
Ifjol avlägsnade polisen sammanlagt 3 174 personer ur landet. Motsvarande siffra 2014 var 2 802.
- Det ökade antalet asylsökande syns ännu inte nämnvärt i statistiken över personer som avlägsnats ur landet. I sitt eget arbete har polisen dock förberett sig på att antalet personer som återsänds kommer att öka, säger Kolehmainen.
Statistik pdf, 301,5 kB