Hoppa till innehåll

Anvisningar till arrangörer av och deltagare i bänkskuddarkörningar

Utgivningsdatum 6.2.2019 10.57
Typ:Nyhet

Tillståndstjänsterna vid polisinrättningen i Östra Nyland har återigen fått ett stort antal frågor om trafikarrangemangen och tillstånd vad gäller bänkskuddagillen. Vi har sammanställt det bifogade infopaketet för arrangörer av och deltagare i körningarna.

Kraven på föraren och fordonen

Inget persontransporttillstånd av polisen behövs för bänkskuddarkörningar. Av föraren förutsätts att han eller hon har en körrätt som motsvarar fordonskategorin (åtminstone BC) och åtminstone två års erfarenhet av yrkestrafik eller tjänstgöring för en annan.

Föraren ansvarar för att transporten är säker!

Lastbilen ska utrustas med hållfasta och minst 120 cm höga räcken runt flaket. En lastbil som är utrustad med en bomlift godkänns, om flakets framräcke är minst 150 cm högt. Om flakets längd överstiger 5 meter, ska räckena vid behov stödas på mittpunkterna med ett rep eller en annan lämplig konstruktion för att hindra att de vacklar. Det är inte tillåtet att koppla egentliga släpvagnar till en lastbil under transporten. Flakutrymmet ska vara åtminstone 0,4 X 0,7 m per person. Fordonets avgasrör ska vara riktat på så sätt att avgaserna inte styrs mot passagerarnas andningsorgan.

Kontrollen av fordon och anordningar sker vid behov på samlingsplatserna. Inga separata besiktningar görs längre.

Körrutten, tidsplanen och kontaktpersonen ska anmälas till polisen

Körrutten, tidsplanen och kontaktperson ska anmälas till polisen. Inom området för polisinrättningen i Östra Finland görs anmälan per e-post till adressen: lupahallinto.ita-uusimaa@poliisi.fi

T.ex.: Mattilan lukios bänkskuddarkörningar. Rutt: Start fre 1.2.2018 kl. 11:50 Mäntsälän lukio - Hepolan koulu - Kirkonkylän koulu - Myllymäen koulu - Ehnroosin koulu - Riihimäen koulu - ändhållplats Mäntsälän lukio ca kl. 12.50. Med vänlig hälsning Sven Svensson tfn 040-1234567.

Deltagarnas och publikens säkerhet

För deltagarnas och utomståendes säkerhet ska passagerarna hållas innanför skyddsräckena. Att vifta med käppar och andra långa föremål kan orsaka fara för bl.a. en elchock. Godis ska kastas till trottoarerna, så att barnen inte rusar efter godis till körbanan. Det är inte tillåtet att kasta annat från flaket. Körhastigheten ska vara låg och körningen ska omedelbart avbrytas om säkerheten är äventyrad. Det är förbjudet att använda alla former av alkoholer och droger på lastbilsflaken.

Nyheter Polisinrättningen i Östra Nyland Press meddelande importerat från gamla sidor