Hoppa till innehåll

Åtta smugglade hundvalpar avlivades i Helsingfors - inf”rdes till Finland i papplåda i bakluckan på en bil

Utgivningsdatum 14.6.2019 11.42
Typ:Nyhet

På söndagen stannade Tullen en 50-årig estnisk man vid Skatuddens terminal i Helsingfors. Mannen hade tagit åtta hundvalpar av blandras från Estland till Finland. Hundarna hittades trångt packade i en papplåda i bilens baklucka. Mannen misstänks för smuggling.

– Mannen kunde inte visa några som helst dokument över hundarnas ursprung, vaccinering eller hälsotillstånd. Hundarna hade inte heller EU-pass för husdjur eller till exempel ID-chip. Hundarna måste avlivas eftersom de kunde ha utgjort en betydande hälsorisk för både människor och andra djur, säger utredningsledaren, kriminalkommissarie Anne Hietala vid polisinrättningen i Helsingfors.

Polisen misstänker att mannen hade tänkt sälja hundvalparna i Finland. Samma misstänkta man har åkt fast för införande av hundar utan intyg för några år sedan.

Utredningsgruppen för djurskyddsbrott strävar efter att på olika sätt förhindra smugglingen av djur, till exempel genom information och samarbete med andra myndigheter och organisationer.

– Att skaffa ett husdjur via en smugglare eller valpfabrik är ansvarslöst och förorsakar lidande för djuren. Så länge det finns efterfrågan på dessa valpar, finns det ett utbud. Köparen måste ta sitt ansvar och försäkra sig om att husdjurets bakgrund är i skick, poängterar Hietala.

Livsmedelsverket ger information om vad som krävs för en laglig import av hundar till Finland.

Nyheter Polisinrättningen i Helsingfors Press meddelande importerat från gamla sidor