Hoppa till innehåll

Den första trafiksäkerhetskameran med modern radarteknik togs i bruk på riksväg 6 i Kouvola

Utgivningsdatum 11.7.2019 10.00
Typ:Nyhet

- Trafiksäkerhetskameran med den nya radartekniken är den första i Finland. Efter att vi har försäkrat oss om att den fungerar som den ska, kan övervakningen utvidgas till riksväg fyra, berättar polisinspektör Heikki Ihalainen från Polisstyrelsen.

Idag täcker den automatiska trafikövervakningen cirka 3300 kilometer. Upphandlingen av nya kameror ökar sträckan med cirka 500 kilometer. På riksväg sex finns det nu 16 färdiga övervakningspunkter och på riksväg fyra 23 färdiga övervakningspunkter.

- Fördelen med den här typen av kamera är att installationen blir enklare, eftersom olika slags givare inte behöver installeras i marken, förklarar Ihalainen.

Tack vare den nya tekniken i kamerorna kan de utvidgas till att övervaka trafikljusstyrda korsningar i städernas centrum. Tidigare har man inte kunnat installera dem på grund av underjordiska kablar som finns i stadsområden.

Syftet med den automatiska trafikövervakningen är att minska på överhastighet och rödljuskörning. På det sättet kan man påverka antalet trafikolyckor.

Vägavsnittens olycksstatistik är avgörande då hastighetsövervakningskamerorna placeras ut. Trafikledsverket och ITM Finland samt polisen beslutar om vägarnas övervakningsperioder. Kamerornas placering väljs utgående från olycksfrekvensen på en viss vägsträcka och beslutet om placeringen görs tillsammans av NTM-centralen, polisen och ITM Finland.

Polisstyrelsen har påbörjat en utredning där man bl.a. kartlägger antalet olyckor i närheten av kameror på områden med hastighetsbegränsningen under 80 km/h. Kartläggningen ska klargöra om man på vissa vägsträckor till exempel borde ändra hastighetsbegränsning eller vidta andra åtgärder.

- Med hjälp av utredningen kan vi utvärdera vilken effekt automatövervakningen har på en vägsträckas säkerhet och på en trygg hastighetsbegränsning, berättar polisöverinspektör Maria Hoikkala från Polisstyrelsen.

Polisinspektör Heikki Ihalainen poängterar att automatövervakningen är ett effektivt sätt att minska olyckor på.

- I framtiden är det viktigt att städerna skaffar övervakningspunkter för att övervaka i synnerhet trafikljus, eftersom det kräver mycket resurser av polisen.

Nyheter Polisstyrelsen Press meddelande importerat från gamla sidor