Hoppa till innehåll

En asylsökande anlände till Torneå under natten

Utgivningsdatum 9.10.2015 12.58
Typ:Nyhet

Senaste natt tog sig en asylsökande över gräsen till Torneå från Sverige. På det hela taget har natten i Torneå varit lugn för polisens del.

Polisen uppskattar att det i dag fredag kommer att anlända omkring 150–200 asylsökande till Torneå. Under gårdagen åkte ungefär 250 asylsökande från Torneå till andra orter i Finland.

Den förstärkning på 30 personer från Polisyrkeshögskolan som anlände under gårdagen inledde sitt arbete vid flyktingslussen. Personal och snart utexaminerade yngre konstaplar från Polisyrkeshögskolan kom för att hjälpa till så att den grupp som anlänt som förstärkning samma vecka slussen inrättades kan åka hem.

Gränsbevakningsväsendet fortsätter den skärpta övervakningen av utlänningar och stöder fortsättningsvis polisen i uppdrag med anknytning till flyktingslussen. Tullen fortsätter sina skärpta tullkontroller. Försvarsmakten fortsätter att stödja polisen vid flyktingslussen.

Nyheter Polisinrättningen i Lappland Press meddelande importerat från gamla sidor