Jari Liukku, polischef för polisinrättningen i Helsingfors, har utsett kriminalöverinspektör Juha Laaksonen till chef för Brottsutredningsenheten för ett tidsbestämt tjänsteförhållande för perioden 1.10.2026–30.6.2031. Grunden för visstidsanställningen är ett vikariat.
Laaksonen tar över uppgiften efter att i ett och ett halvt år ha tjänstgjort som stabschef vid polisinrättningen i Helsingfors. Laaksonen har innehaft olika befälspositioner vid polisinrättningen i Helsingfors sedan 2004.
Laaksonen har bred och mångsidig erfarenhet av olika ledaruppgifter inom brottsutredning. Han har arbetat både som chef för enheten för utredning av vardagsbrott och chef för enheten för utredning av allvarlig brottslighet innan enheterna slogs samman till Brottsutredningsenheten. Laaksonen har också arbetat vid Polisstyrelsen.
Laaksonen har avlagt examen för polisbefäl år 2004 och 2005 utexaminerades han som politices magister.
Kriminalöverinspektören som är chef för brottsutredningsenheten, har i uppgift att leda, utveckla och övervaka Brottsutredningsenheten vid polisinrättningen i Helsingfors som består av fyra funktioner: funktionen brottsbekämpning, funktionen yrkesbrottslighet och kriminalunderrättelse, funktionen våldsbrott och funktionen ekonomisk brottslighet. Enhetens chef svarar för enhetens resultatrika verksamhet och ekonomi.