- Polisen
- sv
- Nyhetsrummet
- Nyheter
Ökat antal krävande återsändanden
Av de cirka 1 540 utländska personer som polisen återsänt i år har närmare en fjärdedel, 350 personer, återsänts med ledsagande. Det relativa antalet ledsagade återsändanden har ökat under de senaste åren.
Före år 2015 var antalet ledsagade återsändanden under 20 procent per år.
År 2017 återsände polisen sammanlagt cirka 2 600 utlänningar som fått beslut om återsändande, av vilka cirka 550 var ledsagade återsändanden.
Majoriteten av återsändandena är övervakade
Antalet ledsagade återsändanden har ökat i och med det ökade antalet personer som fått avslag sin asylansökan. Personer som ursprungligen kommit till Finland som asylsökande återsänds på basis av ett beslut om återsändande såväl till hemlandet som till andra EU-länder med stöd av den så kallade Dublinförordningen.
– Personer som kommit till landet för tre eller fyra år sedan och som fått avslag på sin asylansökan är inte särskilt villiga att återvända till sitt hemland, och vid återsändanden syns detta allt oftare som att de motsätter sig återsändandet eller håller sig undan myndigheterna före återsändandet, säger polisdirektör Sanna Heikinheimo på Polisstyrelsen.
Enligt Heikinheimo sker dock större delen av polisens återsändningar fortfarande under övervakning. Då har polisen till uppgift att säkerställa att personen går ombord på flygplanet eller båten.
Flera ledsagare i krävande fall
Normalt består polisens ledsagarpatrull av två ledsagare.
I allmänhet beror ledsagande på beteendet hos personen som ska återsändas eller brott som personen begått tidigare eller något annat säkerhetshot, oavsett om personen som ska återsändas ursprungligen har kommit till Finland som turist eller asylsökande.
– Numera måste polisen allt oftare skicka tre eller till och med flera ledsagare med varje person som ska återsändas. Flera ledsagare behövs om återsändandelandet är avlägset eller om personen som ska återsändas är krävande, säger Mia Poutanen , polisinspektör på Polisstyrelsen.
– Flera ledsagare behövs ofta när personen som ska återsändas genom sitt beteende eller tidigare gärningar har visat sig vara en risk för flygsäkerheten eller de övriga passagerarnas säkerhet. Även polisens arbetssäkerhet ska beaktas när antalet ledsagare övervägs, säger Poutanen.
Återsändanden också på charterflyg
Återsändandet lämnas dock inte ogjort på grund av beteendet hos personen som ska återsändas, utan det skjuts fram. Om återsändandet inte kan göras med ett reguljärflyg, kan polisen chartra ett flyg eller delta i ett sameuropeiskt charterflyg för återsändande, som organiseras av Europeiska gräns- och kustbevakningsbyrån.
Under innevarande år har polisen registrerat ett trettiotal brottsanmälningar på grund av våldsamt motstånd mot tjänsteman, motstånd mot tjänsteman eller hindrande av tjänsteman som riktats mot polisen under ledsagandeuppdrag.
Verkställbarheten säkerställs
I ärenden gällande återsändande av utlänningar är polisen verkställande myndighet. Polisen verkställer alla beslut först efter att de är verkställbara.
Polisen säkerställer att beslutet om återsändande är verkställbart innan det verkställs.
– De som inte enligt lagen har rätt att vistas i Finland återsänds. Detta utförs oberoende av varför personen som meddelats beslut om återsändande ursprungligen kommit till Finland. Om det framkommer en grund till att återsändandet ska avbrytas, avbryter polisen återsändandet, säger polisdirektör Heikinheimo.
En sådan grund kan vara till exempel ett verkställighetsförbud som högsta förvaltningsdomstolen meddelat.
Polisen styr till programmet för frivilligt återvändande
I första hand utförs återsändandet alltid som frivilligt återvändande och assisterat frivilligt återvändande, om personer som fått beslut om återsändande enligt lagen är berättigad till det. Polisen styr personer som meddelats beslut om återsändande till programmet för frivilligt återvändande alltid när de är berättigade till programmet och lämpar sig för programmet.
– Polisen önskar att så många som möjligt av dem som fått beslut om återsändande ska återvända inom ramen för programmet för frivilligt återvändande, eftersom det på många sätt är det mest flexibla och fördelaktiga alternativet för personen, säger Heikinheimo.
Riskpersoner prioriteras
De som meddelats beslut om återsändande återsänds i allmänhet i den ordning som beslut om återsändande kommer till polisen för verkställighet och de praktiska åtgärderna kring återsändandet kan ordnas.
Polisstyrelsen har dock instruerat polisinrättningarna att prioritera så kallade riskpersoner vid verkställandet av återsändanden.
Enligt Poutanen återsänds personer som bedöms utgöra en fara för den inre säkerheten eller som begår brott här i brådskande ordning.
– Polisen kan emellertid inte alltid påverka huruvida återsändandet av en riskperson lyckas. Det mottagande landet har en central roll i att återsändandet lyckas, säger Poutanen.
Migrationsverket för statistik över återsändningar
Polisen registrerar uppgifter om återsändande i UMA-systemet som administreras av Migrationsverket och där polisen också har tillgång till olika slags statistik. I fortsättningen kommer polisens statistikmeddelande, som publiceras halvårsvis, även att innehålla statistik över återsändanden.
Polisen anordnade i våras ett informationsmöte gällande återsändanden. Evenemangets material finns på polisens webbplats på adressen https://www.poliisi.fi/sv/polisstyrelsen/meddelanden/1/0/polisen_beredd_pa_att_antalet_personer_som_avlagsnas_ur_landet_okar_69395