Pohjanmaan poliisilaitos on antanut määräyksen lopettaa Mustasaaressa useiden päivien ajan asuinalueilla liikkuneen ilveksen.
Poliisin tietojen mukaan ilves on toistuvasti liikkunut ihmisten pihoissa ja rakennetussa ympäristössä. Poliisin arvion mukaan eläin on menettänyt ihmisarkuutensa ja sen käyttäytyminen on arvioitu poikkeavan tavanomaisesta.
Poliisin ensisijainen toimenpide tällaisissa tilanteissa on aina eläimen karkottaminen. Tässä tapauksessa ilveksen toistuva oleskelu piha-alueilla ja sen poikkeava käytös katsottiin kuitenkin aiheuttavan vaaraa ihmisten hengelle ja terveydelle. Koska lievemmät keinot eivät ole tehonneet eikä eläimen käyttäytyminen ole muuttunut, poliisi päätyi antamaan määräyksen eläimen lopettamiseen.
Poliisin tekemä päätös perustuu kokonaisharkintaan, jossa arvioidaan eläimen aiheuttama riski sekä käytettävissä olevat keinot tilanteen hallitsemiseksi.