Polischef Jari Liukku vid polisinrättningen i Helsingfors har utsett överkommissarie Jere Roimu till tjänsten som chef för Utrycknings- och övervakningsenheten från den 1 oktober 2026.
Överkommissarie Roimu har arbetat som chef för olika funktioner vid Utrycknings- och övervakningsenheten sedan 2012. Sedan maj i fjol har han arbetat som enhetschef i en visstidstjänst.
Roimu har avlagt polisbefälsexamen år 2011. Han har arbetat med befälsuppgifter inom utrycknings- och övervakningsuppgifter vid polisinrättningen i Helsingfors i 21 år.
Överkommissarien som arbetar som chef för utrycknings- och övervakningsenheten har i uppgift att leda, utveckla och övervaka Utrycknings- och övervakningsenheten vid polisinrättningen i Helsingfors som består av tre funktioner: funktionerna utryckning, övervakning och ledningscentral. Enhetens chef ansvarar för enhetens resultatrika verksamhet och ekonomi.