Måndagen den 19 februari cirka kl. 10.55 inträffade en våldshändelse utanför en affär i Rosendal i Vanda, där en person misstänks ha gjort sig skyldig till våldshandlingar mot flera personer med ett eggvapen.
– Nödcentralen hade fått in flera anmälningar om en person som sprang utanför en affär och försökte knivhugga människor. Den misstänkte påträffades på platsen och häktades i går onsdag i Östra Nylands tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för tre försök till dråp, säger kriminalinspektör Krista Vallgård.
– Polisen ber allmänheten om ögonvittnesobservationer eller till exempel videomaterial som tagits med mobiltelefon i samband med händelsen. All information och alla observationer är värdefulla och de kan skickas till polisens e-postadress rikostutkinta.vantaa.ita-uusimaa@poliisi.fi, uppmanar Vallila.