Hoppa till innehåll

Polisen i Helsingfors har avslöjat ett stort antal brott som har koppling till organiserad brottslighet, en topp i samband med inbrott på byggarbetsplatser, i trafiken tryggare än tidigare

Utgivningsdatum 25.10.2016 10.28
Typ:Nyhet

Statistikmeddelande från polisinrättningen i Helsingfors för januari-september 2016.

Enligt ett färskt statistikmeddelande från polisinrättningen i Helsingfors för januari-september har det totala antalet brott som anmälts till polisen i Helsingfors (86 085 st.) ökat med dryga tio procent från senaste år. Ökningen beror på den betydande effektiviseringen av den automatiska trafikövervakningen. Antalet trafikförseelser har ökat med 5 680 stycken.

Gatusäkerhetsindexet i Helsingfors är på samma nivå som under motsvarande period i fjol. Det totala antalet uppdrag som patrullerna genomfört är något lägre (-108 st.) än under tiden januari-september i fjol. Beredskapstiden för brådskande uppdrag i klass A var exakt fem minuter, vilket är sex sekunder bättre än vid motsvarande tidpunkt 2015.

Antalet betalningsmedelsbedrägerier var 1 571 fler än i fjol

Av alla brott mot strafflagen ökade betalningsmedelsbedrägerierna mest. Det gjordes 1 571 fler anmälningar än vid motsvarande tidpunkt i fjol. Totalt har över 20 procent fler bedrägeribrott anmälts under januari-september jämfört med i fjol.

- Vid Polisinrättningen i Helsingfors har vi valt att göra denna bedrägeribrottslighet till ett insatsområde och nyligen startade en grupp hos oss som enbart arbetar med bedrägeribrott. Vi för även en aktiv diskussion med företag, om hur man kan skydda sig bättre mot brott genom att till exempel stärka identifieringen, berättar kriminalöverkommissarie Jari Illukka vid Enheten för brottsbekämpning.

Bedrägeribrotten är vanligtvis försäljnings- och beställningsbedrägerier som i huvudsak sker på nätet. Försäljningsbedrägerier sker i handeln mellan enskilda personer och försöker säljaren sälja icke-existerande varor. Vid beställningsbrott är parten i regel ett företag från vilket man försöker köpa varor med fel person- eller kreditkortsuppgifter.

Betalningsmedelsbedrägerier i Helsinki jpg, 51,4 kB

(Informationskälla: PolStat)

Enligt den egna separata bokföringen vid polisinrättningen i Helsingfors registrerades 597 färre fickstölder under januari-september jämfört med motsvarande tidpunkt i fjol. Civilklädda poliser rör sig inom områden där det rör sig många människor och bland annat informerades asiatiska turister under sommaren om hur de ska på ett bättre sätt ta hand om sin egendom. Polisen samarbetar också intensivt med Helsingfors stad, Helsingforsregionens trafik och aktörer i privata sektorn.

Fickstöld i Helsinki jan-sep jpg, 21,6 kB

(De grafiska siffrorna är antalet brottsanmälningar, inte antalet brott, källa Enheten för brottsbekämpning vid polisinrättningen i Helsingfors)

Inbrotten på byggarbetsplatser hade en topp under sommaren

Antalet bostadsinbrott som har kommit till polisens kännedom var 83 stycken fler än under motsvarande tidpunkt i fjol.

- Det förekommer fler bostadsinbrott under sommaren när människorna håller bostadens fönster och bakdörrar öppna och då bostäder ofta står tomma. Polisen har bland annat gripit en person som misstänks ha stulit egendom från en bostad till ett värde på 100 000 euro. Det lönar sig att fästa uppmärksamhet vid att skydda och låsa hem, konstaterar Illukka.

Under sommaren upptäcktes en topp för antalet inbrott på byggarbetsplatser och en satsning på utredning av dessa har gjorts.

- Vi har gripit flera personer som misstänks för stöld på byggarbetsplatser. Detta är ofta så kallad rörlig brottslighet. Hit kommer en grupp från Europa och den gör flera inbrott under en kort tid. Antalet fall och misstänkta personer är nödvändigtvis inte så stort men summan för skadorna blir stor, säger Illukka.

Stölder på byggnatsplatser i Helsinki jan-sep jpg, 23,4 kB

(De grafiska siffrorna är antalet brottsanmälningar, inte antalet brott, källa Enheten för brottsbekämpning vid polisinrättningen i Helsingfors)

228 brottsärenden med koppling till organiserad brottslighet

Polisinrättningen i Helsingfors har lyckats avslöja 228 brottsärenden med koppling till organiserad brottslighet i år. Andelen brottsärenden är ungefär hälften av alla brottsärenden som avslöjats i hela landet. Brottsärendena har sin koppling till de organiserade kriminella gruppernas viktigaste brottsverksamheter, som är drog-, vålds- och egendomsbrottslighet samt ekonomisk brottslighet.

- Bekämpningen av den organiserade brottsligheten har varit effektiv och givit resultat. Framgångarna har grundat sig förutom på en motiverad och yrkesskicklig personals arbetsinsats även på ett aktivt myndighetssamarbete, konstaterar direktören för Enheten för utredning av allvarlig brottslighet, kriminalkommissarie Juha Laaksonen .

Polisinrättningen i Helsingfors har avslöjat stora organisationer som smugglar narkotika. Till exempel är det omfattande fallet gällande import och spridning av den mycket farliga drogen ”kristall" under utredning. Tidigare förekom "kristall" nästan inte alls Finland.

För två veckor sedan informerades även om ett fall gällande import och spridning av ett parti av Subutex vars värde översteg en miljon euro. Polisen beslagtog cirka 40 000 st. Subutex-tabletter i samband med ett gripande i augusti 2016. I gatuhandeln skulle värdet för pillren ha överstigit en miljon euro.

- Under det gångna året har polisen även utrett spridningen av heroin som förekommit i Helsingfors. Nu under oktober meddelades domarna i brottshärvan och huvudaktören dömdes till åtta års fängelsestraff. Beslagtagningarna av heroin har minskat tydligt efter att brottshärvan utretts, konstaterar kriminalöverkommissarie Jukka Paasio ansvarig för utredningen av narkotikabrott.

- Det har inte skett förändringar med avseende på narkotika och stadsdel. Trenden som upptäckts är att kokainutbudet har ökat och att den kommit ut i gatuhandeln, säger Paasio.

Trafiken i Helsingfors är tryggare

I trafiken i Helsingfors omkom en person under januari-september, medan motsvarande antal var tio i fjol. Antalet trafikolyckor som ledde till personskador var 251 i år, medan motsvarande antal var 272 i fjol. Antalet trafikskador var 1 937, medan antalet under januari-september var 2 134 i fjol.

Antalet rattfyllerifall har ökat något under de senaste åren och särskilt rattfyllerifall i anknytning till drogmissbruk har ökat i Helsingforstrafiken jämfört med tidigare år. Under 2013 berodde var tredje av de misstänkta rattfyllerifallen i Helsingfors på körning under påverkan av droger, medan något över hälften av fallen i år har redan varit anknutna till droganvändning.

En av tyngdpunkterna i polisverksamheten har varit att ingripa i rattfylleri.

- Det har genomförts färre utandningsprov jämfört med i fjol, men övervakningen utfördes dock vid rätt tidpunkt och var rätt inriktad, säger överkommissarie Pekka Höök .

Statistik - jan-sep 2016 pdf, 242,4 kB

Utländska medborgares andel i brottsligheten jan-sep 2016 pdf, 229,8 kB

Nyheter Polisinrättningen i Helsingfors Press meddelande importerat från gamla sidor