Det rikliga snöfallet har medfört utmaningar för underhållet på trafikleder och fastigheter. Stora mängder snö måste köras bort. Polisen vill påminna chaufförer, transportföretagare och fastighetsservicebolag om ansvaret för säkra transporter.
- Vi har granskat snötransporter och upptäckt brister i flera av dem. Ungefär femton böter har skrivits ut och vid de grövsta förseelserna har transporterna till och med stoppats, berättar överkommissarie Jussi Päivänsalo .
Förseelserna hör bland annat samman med iakttagande av kör- och vilotider, överträdelser av bestämmelserna om tillståndspliktig trafik, brist på yrkeskunskap och brister i låsningen på växelflak.
Växelflaket ska passa underredet och ha en fungerande låsning. Annars finns det risk för att det glider av.
- Även om färdskrivare inte behöver användas vid plogning, är de obligatoriska vid snötransporter. En trött chaufför är en fara för trafiken, påminner Päivänsalo.