Polisen intensivövervakar den tunga trafiken i 24 timmar. Övervakningen inleds onsdagen den 16 maj kl. 6.00 och avslutas torsdagen den 17 maj kl. 6.00. Alla polisinrättningar deltar i övervakningen.
Beträffande godstrafiken övervakar polisen i samband med övervakningen av tung trafik särskilt hur kör- och vilotiderna följs, fordonens skick och hur lasten är säkrad.
- Antalet brott och förseelser mot kör- och vilotider har ökat under uppföljningsperioden mellan januari och april. Antalet påföljder uppgår till nästan tusen, vilket är cirka 30 procent mer än vid motsvarande tidpunkt föregående år, säger polisinspektör Kari Onninen vid Polisstyrelsen.
Beträffande busstrafiken är övervakningen inriktad på beställningstrafiken och särskilt hur kör- och vilotiderna följs, yrkeskompetensen, trafiktillstånd samt antalet passagerare i abonnerade bussar och användningen av säkerhetsanordningar.
Den som åker buss ska komma ihåg att använda säkerhetsbälte om sittplatsen är utrustad med ett sådant. Trots detta meddelade bara ungefär hälften (52 procent) av dem som besvarade Trafikskyddets enkät i december 2015 att de använder säkerhetsbälte alltid eller nästan alltid.
En tredjedel av dem som besvarat enkäten meddelade att de aldrig eller mycket sällan använder säkerhetsbälte i bussar. De vanligaste orsakerna till att inte använda säkerhetsbälte var att man är van att åka utan säkerhetsbälte och att man glömmer att använda det.
I bussar är det sedan 2006 obligatoriskt att använda säkerhetsbälte. Säkerhetsbälten ska finnas monterade på alla sittplatser i nya bussar från och med 1999. Kravet gäller dock inte bussar som är avsedda för stadstrafik och har platser för stående passagerare.