Förra veckan 10.–16.12.2018 satsade Helsingforspolisen extra på att övervaka chaufförer i kollektivtrafiken. Övervakningen riktade sig till bruket av mobiltelefoner, körhastigheter och om man kör mot rött ljus. Det fästes särskilt uppmärksamhet även på hur man följer reglerna gällande skyddsvägen.
Under veckan kontrollerade polisen tiotals bussar, och chaufförernas trafikbeteende var huvudsakligen lämpligt och tryggt. Under övervakningen gavs det bara några böter åt kollektivtrafikens chaufförer.
– Vi är nöjda med busschaufförernas trafikbeteende. När man tänker på trafiksäkerheten är det väldigt positivt att det bara var en bråkdel av alla chaufförerna vars beteende vi var tvungna att ingripa i, berättar kommissarie Pasi Tuominen vid polisinrättningen i Helsingfors.