Hoppa till innehåll

Polisen strävar efter att förbättra trafiksäkerheten: Ordningsbot för överhastighet på 7 km/h

Utgivningsdatum 6.9.2016 15.46
Typ:Nyhet

Från och med början av oktober sjunker polisens tröskel att ingripa i fortkörning. Enligt de nya riksomfattande riktlinjerna ska ordningsbot ges vid en överhastighet på 7 km/h.

- Polisens mål är att påverka körbeteendet så att medelhastigheterna sjunker, antalet olyckor minskar och följderna av olyckorna blir lindrigare, säger polisöverinspektör Samppa Holopainen .

- Undersökningar visar att polisens övervakning påverkar körbeteendet. Trafikanterna följer bestämmelserna baserat på hur de förmodar att myndigheterna ingriper i dem.

- Om medelhastigheten förändras med en procent ändrar antalet skadade med två procent och antalet omkomna med fyra procent.

Övervakning särskilt på ställen med förhöjd risk

Enligt statsrådets principbeslut är målet att minska antalet omkomna och skadade i trafiken till hälften fram till 2020. Vi befinner oss ännu långt från målet.

Enligt Holopainen är gränsen för att ingripa i fortkörning framöver på en europeisk medelnivå.

- Det finns både lägre och högre gränser. Till exempel i Sverige är gränsen 6 km/h.

Vid sidan om tröskeln för ingripande uppmanar anvisningen att övervakningen i första hand inriktas på ställen med förhöjd risk, till exempel vägar nära daghem och skolor samt på platser där det har inträffat trafikolyckor.

För att bevara en upplevd risk att bli fast utförs hastighetsövervakning även på andra väg- och gatuavsnitt.

Gränsen för ingripande vid hastighetsövervakning pdf, 128,1 kB

Nyheter Polisstyrelsen Press meddelande importerat från gamla sidor