Polisen utreder gömmande av stulna cyklar
I Helsingfors avslöjades ett lager med stulna cyklar söndagen den 8 oktober. Cykelgömman hittades när en patrull från Helsingforspolisen gjorde ett besök i en höghusbostad i östra Helsingfors för att sköta ett vanligt polisuppdrag.
I bostaden förvarades 37 cyklar av olika typer. Bland dem fanns bland annat elcyklar, terrängcyklar, tjockcyklar och landsvägscyklar.
Enligt den preliminära uppskattningen är cyklarna värda från några hundra euro till flera tusen euro.
Polisen har gripit en medelålders man som misstänkt för brott, som nu är häktad. Gärningen utreds som yrkesmässigt häleribrott. Dessutom är två andra män gripna för utredningen av den misstänktes brott.
– Polisinrättningen i Helsingfors utreder kontinuerligt cykelstölder. Ofta avslöjas gärningarna i samband med något annat polisuppdrag. Ibland fångar vi gärningsmännen så att säga på bar gärning tack vare aktiva ögonvittnen. Däremot avslöjas mer sällan verksamhet i sådan omfattning som i det fall vi nu utreder, säger undersökningsledaren, kriminalkommissarie Jari Korkalainen.
Det lönar sig alltid att polisanmäla en cykelstöld
Cyklarna i bostaden beslagtogs, och polisen utreder deras ursprungliga ägare. Utredningen hittills visar att cyklarna har stulits i olika delar av Helsingfors under en lång tidsperiod.
– Det är ibland ett svårt arbete att reda ut vilka ägarna är. Vi vill därför påminna om att de som blivit offer för cykelstöld bör underrätta polisen med så noggranna uppgifter som möjligt om den stulna cykeln, till exempel tillverkningsnumret. Det lönar sig alltid att polisanmäla en cykelstöld, säger undersökningsledaren Korkalainen.
Polisen får många anmälningar om stulna cyklar där cykeln beskrivs ganska allmänt. Det har hänt att endast ”blå Jopo” angetts som kännetecken för en stulen cykel. I sådana fall är det mycket svårt att reda ut den rätta ägaren.
Ett foto kan bifogas till en elektronisk brottsanmälan. En bild underlättar identifieringen av egendom och utredningen av cykelstölder.
