- Polisen
- sv
- Nyhetsrummet
- Nyheter
Polisen varnar för försäljare som erbjuder rengöring av gårdsplattor och stenläggningar
Polisen i Östra Nyland har fått kännedom om åtminstone tre fall där människor har blivit lurade av personer som kommit till deras gårdar och erbjudit tjänster för rengöring av stenläggningar.
Polisen i Östra Nyland har fått kännedom om anmälningar som har gjorts i Hyvinge. I samtliga fall upplever anmälaren att hen har utsatts för bedrägeri. De har till försäljare som går från dörr till dörr betalat för rengöring av gårdsplattor och stenläggningar. Resultatet av det utförda arbetet har i de anmälda fallen inte alls motsvarat det som ursprungligen avtalats och arbetet har inte slutförts. Säljarna har varit mycket påtryckande och talade engelska. De krävde bland annat att arbetet skulle betalas genast på platsen, trots att de först hade uppgett att de fakturerar kunden efter slutfört arbetet. De vägrade att ge en faktura och meddelade att de inte lämnar gården förrän pengarna har betalats in på deras konto. Kunderna har på grund av påtryckningar betalat en del av arbetet genast. När kunden till slut har fått en slutfaktura i sin e-post, har namnet på det fakturerande företaget varit ett helt annat än det som uppgetts vid köptillfället. Försäljarna har dessutom i efterhand ringt på kundernas dörrklockor och skickat påtryckande e-postmeddelanden till kunderna.
Polisen rekommenderar att om en försäljare överraskande kontaktar dig eller kommer med ett lockande erbjudande att du i lugn och ro och utan brådska funderar på erbjudandet.
– Vi uppmanar alla att mycket allvarligt överväga saken, om någon plötsligt och aggressivt erbjuder dylika tjänster där de bor. Det är sannolikt fråga om ett försök till bedrägeri, i synnerhet om försäljaren kräver omedelbar betalning, försäljaren har stor brådska att genast driva igenom affären, offerten gäller endast en mycket begränsad tid, kunden utlovas vid affären orealistiskt mycket och kunden upplever att försäljarens agerande är påtryckande, säger kriminalkommissarie Suvi Kukkonen.