Hoppa till innehåll

Polisens anvisningar för trafiken under senhösten

Utgivningsdatum 4.11.2016 9.20
Typ:Nyhet

Polisinrättningen i Östra Nyland, veckans kolumn 4.11.2016

Polisens anvisningar för trafiken under senhösten

Hösten är en utmanande tid för trafiken. Den mörka tiden av dygnet blir längre, morgnarna är fuktiga och kalla, hjortdjuren rör sig som mest när trafiken är som livligast och körförhållandena blir sämre vid regnigt väder.

På morgnarna är bilfönstren våta, täckta av rimfrost eller isiga. Det är viktigt att reservera mer tid än på sommaren innan du kör iväg. Alla förstår problemet med is på fönstren, men fönster som är täckta av rimfrost eller är våta begränsar sikten nästan lika mycket. Detta framhävs särskilt på klara morgnar om du har den lågt liggande solen framför dig. Sikten genom sidofönstren är lika viktig som sikten genom vindrutan. Låt bilen värmas tillräckligt länge och rengör fönstren ordentligt. Det är bättre att ta i bruk kupévärmaren för tidigt än för sent.

Hjortdjuren rör sig i gryning och skymning. Det är också precis då som trafiken till och från arbetet är som livligast. Jaktsäsongen driver djuren till områden där de normalt inte rör sig. Skrämda djur beter sig på ett ännu mer överraskande sätt. Det enda sättet att undvika djurolyckor är att sakta farten. Det är viktigt speciellt i områden där det finns trafikmärken som varnar för hjortdjur. Även om en olycka inte kan undvikas är följderna lindrigare om hastigheten är lägre.

Även om det allmänt talas om vinterbegränsningar är de i första hand begräsningar för föret i mörker och gryning eller skymning. Eftersom man i dessa förhållanden gör observationer om andra betydligt senare är det klokt att sakta farten. Då får du mer spelrum och kan handla rätt i farliga situationer.

Det är viktigt att du kontrollerar billyktorna innan du beger dig iväg. Fungerande lyktor gör det lättare att observera särskilt cykel- och gångtrafik samt hjortdjur. Samtidigt är det lättare för den övriga trafiken att bedöma avståndet till exempel till ett mötande fordon vid omkörningar. Det är också viktigt att använda belysningen rätt. I nya och relativt nya bilar hör dagskörljusen till standardutrustningen. När de är påkopplade lyser bakljusen vanligen inte. Vid regn, dimma, skymning eller gryning och mörker får man inte använda dagskörljus. Särskilt när man kör in i en dimfront under den ljusa tiden på dygnet identifierar belysningsautomatiken inte situationen och bakljusen tänds inte. Detta kan vara en besvärlig situation för den bakomliggande trafiken. Risken för påkörning bakifrån ökar och påkörningar där ett flertal fordon är inblandade är ett vanligt problem under hösten och vintern. Ännu viktigare än belysningen är att hålla tillräckliga köravstånd.

Även landets södra delar fick smaka på vinterföre tidigt i år. Förhoppningsvis har du redan bytt till vinterdäck. Kom ihåg att dubbavvikelsen mellan bilens dubbdäck inte får överstiga 25 procent. Slitbanan måste också vara tillräcklig. Även om lagstiftningen tillåter en slitbana på minst 3 mm kan en slitbana på mindre än 5 mm inte anses vara säker. Det är också viktigt att beakta vinterdäckens ålder. Ett däck i gott skick som är äldre än fem år har ett klart sämre väggrepp än ett nytt däck. Beakta också att en släpvagn med bromsar måste ha dubbdäck om dragbilen har dubbar.

Om du har använt enbart vatten i vindrutespolaren på sommaren är det senast nu dags att öka vätskans frysbeständighet. För att undvika dyra reparationer ska även andra vätskor som måste vara frysbeständiga kontrolleras.

Risto Maksimainen
Överkonstapel
Polisinrättningen i Östra Nyland

Nyheter Polisinrättningen i Östra Nyland Press meddelande importerat från gamla sidor