- Polisen
- sv
- Nyhetsrummet
- Nyheter
Polisens vecka präglades av cykeltjuvar slagskämpar och sammandrabbningar på tåg
De uppdrag som förmedlades åt polisen i Östra Nyland under förra veckan präglades bland annat av stöldbrott och handgemäng. Från veckans uppdrag utreds även ett par sammandrabbningar på tåg, där den ena var förenad med våld och den andra ett försök till rån.
– Det totala antalet uppdrag under veckan låg på en nivå som är typisk för sommaren och man utförde uppdrag av olika slag. Uppdragen bestod huvudsakligen av grundläggande polisuppgifter, såsom uppdrag som gällde skydd av individen, hemuppdrag, snattare, rattfyllerister, kortlösa och stressade förare samt försvunna, berättar överkommissarie Harri Vihola.
Cykeltjuvar fångades av polisen tack vare en utomståendes anmälan
Östra Nylands polispatrull tog på måndagseftermiddagen den 8 juni emot ett uppdrag till Savio järnvägsstation, där det just pågick en cykelstöld enligt en utomståendes anmälan. Anmälaren hade observerat ett sällskap på tre män som bar låsta cyklar in i en närliggande skogsdunge.
– På platsen påträffade patrullen tre män som passade in på signalementen och grep dem för att reda ut ärendet. I samband med säkerhetsvisitationen påträffades ett par eggvapen hos en av de misstänkta, och polisen tog dessa i beslag, berättar kriminalkommissarie Lauri Rantalainen.
På platsen intervjuade polisen vittnet som hade anmält saken till nödcentralen. Vittnet uppgav sig ha observerat totalt fem män som bar bland annat en låst elcykel och en låst terrängcykel in i skogen. I skogen hittade man sist och slutligen fyra cyklar som misstänktes vara stulna, kassar samt inbrottsredskap.
– Trion omhändertogs av polisen misstänkta för stöld, och cyklarna och inbrottsredskapen togs i beslag av polisen, fortsätter Rantalainen.
Narkotikabrott avslöjades i samband med annat polisuppdrag
Händelserna fick sin början på onsdagskvällen den 10 juni då två av Helsingfors polisinrättnings patruller var i Kivistö i Vanda och försökte få tag på en person som var efterlyst av polisen.
– Vid Solstensgården observerade patrullerna en man som passade in på signalementet. När den misstänkte märkte polispatrullerna började han springa undan trots att polisen uppmanade honom att stanna. Polisen vann denna löptävling, säger undersökningsledaren, kriminalkommissarie Katja Salmi.
Vid den säkerhetsvisitation som utfördes på mannen befanns han ha en rejäl mängd narkotikaklassade läkemedel på sig.
Mannen misstänks för narkotikabrott och hindrande av tjänsteman, fortsätter Salmi.
Man hotade och gjorde motstånd mot polisen – resan slutade i polisens förvar
Sent på lördagskvällen den 13 juni fick polisens patrull ett brådskande uppdrag av nödcentralen till ett egnahemshus i Träskända, där ett gruppslagsmål pågick enligt anmälan. Även en annan polispatrull anslöt sig till uppdraget.
– På platsen fick patrullen reda på att en man som hört till sällskapet hade betett sig aggressivt mot flera personer och angripit åtminstone en kvinna som hörde till sällskapet, berättar kriminalöverkommissarie Anssi Murto.
Den misstänkte var fortfarande i ett mycket upphetsat sinnestillstånd och betedde sig aggressivt, varför man beslutade sig för att gripa honom. Mannen motsatte sig kraftfullt gripandet och bland annat sparkade den polis som utförde gripandet. Dessutom fick polismannen ett litet blödande sår av det eggvapen som mannen hade på sig.
– Mannen fick lugna ner sig i polisens förvar. Mannen misstänks för våldsamt motstånd mot tjänsteman, olaga hot, misshandel och innehav av föremål som lämpar sig för att allvarligt skada någon annan, fortsätter Murto.
Allvarlig våldsgärning på tåg
Polisen i Östra Nyland utreder en allvarlig våldsgärning som begicks på lördagseftermiddagen den 13 juni på tåget vid Dickursby station. Ett ögonvittne som hade bevittnat den misstänktes gärning från perrongen anmälde saken till nödcentralen.
– Polisens patrull anlände till platsen cirka klockan 15.40, och på tåget påträffade de offret som konstaterades ha ett par sticksår orsakade med eggvapen. Den misstänkte gärningsmannen hade redan hunnit avlägsna sig från platsen innan polisen anlände. När händelseförloppet utreddes greps även offret som misstänkt för olaga hot. Denne misstänks för hot på tåget samtidigt genom innehav av ett föremål som påminde om ett vapen. Vapnet visade sig vara ett kulvapen, säger kriminalkommissarie Sampsa Aukio.
Patrullerna genomförde genomsökning av närområdet intill Dickursby station för att hitta den misstänkta gärningsmannen, men utan resultat. Senare kom man den misstänkte gärningsmannen på spåren tack vare inspelningar från övervakningskameror och polisens egna undersökningsresultat.
– Båda misstänkta har nu förhörts. Den skadade 18-åringen misstänks för olaga hot och den andre för innehav av föremål som lämpar sig för att allvarligt skada någon annan. Den 16-åriga mannen som påträffades senare och som är misstänkt för knivhuggning misstänks ha gjort sig skyldig till grov misshandel och man kommer att föreslå att han ska häktas, fortsätter Aukio.
Under förra veckan inträffade även en annan sammandrabbning på tåg. En cirka trettioårig man misstänks ha fallit offer för ett rån på ett lokaltåg som var på väg till Träskända på torsdagskvällen den 11 juni.
– Polisen fick uppdraget till Träskända station lite före klockan nio på kvällen. Det hade gjorts ett flertal anmälningar till nödcentralen om den sammandrabbning som inträffade på tåget. Rånoffret hade hunnit avlägsna sig från platsen innan patrullen anlände, men de misstänkta gärningsmännen som passade in på signalementen påträffades på perrongområdet på Träskända tågstation. Båda männen omhändertogs av polisen för utredning av ärendet, säger kriminalöverkommissarie Anssi Murto.
Den man som fallit offer för rånet anmälde sig lite senare till nödcentralen och berättade i samtal med patrullen att de misstänkta gärningsmännen hade stigit på tåget i Dickursby och att de strax därefter hade krävt att få hans klocka. De misstänkta hade även genom hot om våld krävt att mannen ska stiga av tåget tillsammans med dem på samma station, och hade krävt att han ska ta ut pengar åt dem ur en bankautomat.
– Lite innan Träskända station hade andra passagerare observerat den pågående hotfulla situationen och offret hade kunnat avlägsna sig från tåget och fly från platsen, fortsätter Murto.
Den ena av de misstänkta gärningsmännen, en cirka fyrtioårig man, misstänks för försök till rån. Den andra misstänkta, en cirka trettioårig man, misstänks för försök till rån, våldsamt motstånd mot tjänsteman och störande av spårtrafik.
Midsommaren närmar sig – ha tålamod under resan
Midsommar firas i slutet av denna vecka. Varje förare kan för sin del bidra till att midsommartrafiken, som tenderar bli livlig, löper smidigt och att alla kommer fram tryggt. Midsommarens tur- och returtrafik övervakas effektiviserat på olika håll i Finland, även på de huvudleder som går igenom området för Östra Nylands polisinrättning.
Polisen i Östra Nyland tillönskar alla en fridfull och solig midsommar!