Hoppa till innehåll

Polisstyrelsen konkurrensutsätter polisens hela tjänsteklädsel

Utgivningsdatum 18.2.2015 0.00
Typ:Nyhet

Polisstyrelsen har för första gången ordnat en anbudstävling som omfattar polisens tjänsteklädsel i sin helhet. Upphandlingsavtalet har ett värde på ca sex miljoner euro för en avtalsperiod på sex år. 

Vinnaren i anbudstävlingen var Image Wear Oy i Tammerfors. Avtalsperioden börjar den 1 april 2015 och omfattar fyra år, med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.  

Själva modellerna har inte genomgått några större förändringar i samband med anbudstävlingen. Polisen bär fortsättningsvis de bekanta blå tjänstekläderna. Lagret finns i Tammerfors, och de första modellerna tillverkas också där. Den huvudsakliga produktionen sker på Image Wear Oy:s fabrik i Estland. 

Alla polismän som omfattas av plikten att bära uniform ska ha en tjänsteklädsel som stämmer överens med de gällande föreskrifterna. Polisens tjänsteklädsel omfattar flera olika dräkter: fältdräkt, tjänstedräkt, skyddskläder, specialkläder samt paraddräkt. Allt som allt ingår omkring 60 olika artiklar i tjänsteklädseln. 

Tjänstekläderna utvecklas med hänsyn till operativa behov och respons 

Sari Kuusisto som är designer inom Polisstyrelsens koncerntjänster berättar att man har utvecklat tjänstekläderna utifrån behoven i verksamheten och den respons som kommit från användarna.  

- De nuvarande modellerna härstammar från en omfattande översyn av polisens tjänsteuniformer som genomfördes vid millennieskiftet. Sedan översynen har vi fortsatt att utveckla klädseln så att den ska motsvara de dagliga behoven så bra som möjligt, säger Sari Kuusisto. 

Enligt Kuusisto fortsätter polisen att ta fram nya beklädnadsartiklar vid behov. Reglerna för materialen i polisens tjänstekläder är att de ska vara slitstarka, lämpliga för ändamålet och lätta att sköta.

Polisen har en riksomfattande uniformarbetsgrupp som följer med förnyelsen av polisens tjänstekläder, hur de används och vilken respons de ger upphov till. Arbetsgruppen består av personer från olika sektorer inom Polisstyrelsen. 

Tjänstekläderna beställs direkt från fabriken 

År 2014 inledde polisen för första gången ett anbudsförfarande som omfattar polisens hela tjänsteklädsel. Anbudstävlingen genomfördes av koncerntjänsterna vid Polisstyrelsen.  

Enligt Janne Liljavuori som är upphandlingsexpert vid koncerntjänsterna var anbudstävlingen inte lätt att genomföra, eftersom den gällde en så bred uppsättning artiklar och eftersom lagerfunktionerna och logistiken ändrades till ett koncept som går ut på direktleveranser till polisenheterna.

- Viktiga faktorer i anbudstävlingen var bl.a. kvaliteten på artiklarna, att leverantören sköter lagring och transport, priset, servicen och det sociala ansvaret i upphandlingskedjan, säger Liljavuori. 

Ett av kraven i anbudstävlingen var att leverantören åtar sig att följa Internationella arbetsorganisationen ILO:s konventioner om minimilön, arbetstid och förbud mot barnarbete. 
Enligt Liljavuori innebar dock förändringarna i lagerverksamheten och logistiken den största omställningen i upphandlingsavtalet. 

Enligt tekniska experten Maiju Saulila har den genomsnittliga prisnivån inte förändrats jämfört med tidigare avtalspriser.  Detta trots att ansvaret för lagring och distribution har övergått till leverantören av tjänstekläderna.

I priset ingår dessutom en provtjänst som leverantören tillhandahåller i Helsingfors, Tammerfors, Kuopio och Uleåborg. 

Nyheter Polisstyrelsen Press meddelande importerat från gamla sidor