Hoppa till innehåll

Riksåklagarens byrå utreder polisens användning av skjutvapen i Träskända den 15 juni 2020 ‒ i övrigt utreds fallet av polisinrättningen i Helsingfors

Utgivningsdatum 25.6.2020 10.22
Typ:Nyhet

Polisinrättningen i Östra Nyland informerade på måndagen den 15 juni 2020, att polisen hade gripit en beväpnad man i Träskända. Vid gripandet avlossade polisen ett skott som träffade mannen i låret.

Den gripna mannen misstänks för våldsamt motstånd mot tjänsteman. Den misstänkta hade ett airsoftvapen som efterliknar ett handeldvapen.

En åklagare fungerar som undersökningsledare i fallet som handlar om polisens användning av vapen. I övrigt utreds fallet av polisinrättningen i Helsingfors. Åklagaren och polisen har i det här skedet av utredningen inget mer att informera om fallet.

Nyheter Polisinrättningen i Helsingfors Press meddelande importerat från gamla sidor