Hoppa till innehåll

Trafiken i Helsingfors centrum på självständighetsdagen den 6 december 2019

Utgivningsdatum 25.11.2019 18.31
Typ:Nyhet

Kommunaltrafiken och fordonstrafiken

Traditionella festligheter och evenemang kommer att orsaka ändringar i kommunaltrafiken och avbrott i övriga fordonstrafiken i Helsingfors centrum mellan den 6 december klockan 12 och den 7 december klockan 01.

Självständighetsdagens festmottagning i Presidentens slott

Självständighetsdagens festmottagning i Presidentens slott orsakar ändringar i kommunaltrafiken från och med klockan 18.00. När gästerna går in i Presidentens slott och ut ur slottet, stängs fordonstrafiken på Mariegatan.

Information för taxibilar

De festdeltagarna som ska in i slottet genom huvuddörrarna vid Mariegatan förs längs Alexandergatan. De som ska till Norra Esplanaden förs framför Presidentens slott. Taxibilar som väntar på festdeltagarna som ska gå från mottagningen kan stanna på Mariegatan och på Salutorget vid Sveaborgsfärjan.

Demonstrationståg och demonstrationer

Studenternas fackeltåg startar från Sandudd klockan 17.00 och det beräknas vara framme på Senatstorget klockan 18.00. Rutten: Sanduddsgatan–Arkadiagatan–Mannerheimvägen–Norra Esplanaden–Mariegatan–Alexandergatan–Senatstorget. Tåget orsakar avbrott i trafiken längs rutten.

Polisen har fått anmälningar om demonstrationer som äger rum från och med eftermiddagen. De kan orsaka avbrott i fordonstrafiken eller ett tillfälligt stopp i fordonstrafiken. Preliminära rutter är åtminstone gator i Bakre Tölö och Mannerheimvägen. Ytterligare upplysningar meddelas när det finns mer information om demonstrationerna.

– På självständighetsdagen lönar det sig att undvika att köra bil i Helsingfors centrum för att trafiken kommer att stocka sig i synnerhet under tågen och demonstrationerna, rekommenderar överkommissarie Jarkko Lehtinen som ansvarar för trafikarrangemangen vid polisrättningen i Helsingfors.

Nyheter Polisinrättningen i Helsingfors Press meddelande importerat från gamla sidor