- Polisen
- sv
- Nyhetsrummet
- Nyheter
Valborgsveckan präglades av övervakning av ungdomar, narkotikahandel och våldsbrott
Under valborgsveckan skötte polisen 2 322 olika uppdrag i Östra Nyland. Ökningen jämfört med föregående vecka var nästan 350, så det kan väl konstateras att våren är här. Under veckan greps 75 personer som misstänktes för olika brott.
Relativt lugn valborgshelg i Östra Nyland
Valborg och därpå följande veckoslut förlöpte i ganska lugna tecken på området för polisinrättningen i Östra Nyland. Ett undantag utgjorde Rantapuisto i Träskända där ungdomar orsakade störningar under alla tre kvällar. För att lugna ner situationen och förebygga större störningar tömdes parken på ungdomar varje kväll, berättar kommissarie Eija Valonen.
Av de övriga evenemangen kan nämnas den mopedträff som ordnades på lördag kväll den 2 maj och som polisen hade förberett sig på att övervaka. – Mopedträffen flyttade redan under förkvällen till Helsingfors, så det uppstod ingen större sammankomst inom området för polisinrättningen i Östra Nyland. Under evenemanget utfärdade polisen 32 böter till förarna, en avgift för trafikförseelse och fyra förare fick tillfälligt körförbud. Polisen gav också 22 anmärkningar under övervakningen, 83 förare fick ge ett utandningsprov och registreringsskyltarna avlägsnades för 16 trimmade och bristfälliga mopeder, fortsätter Valonen.
Våren syns på vägarna – förarna har tung gaspedal
Under förra veckan stoppade polisen åtminstone trettio förare som misstänks ha gjort sig skyldiga till antingen grovt äventyrande av trafiksäkerheten eller allvarlig likgiltighet för trafiksäkerheten.
Under valborgsveckan greps 24 rattfyllerister och drygt tio körkortslösa förare.
Polisen ingrep i narkotikahandel i Myrbacka
Händelserna började på torsdag på valborgsmässoafton kl. 22, när polisens patruller på en parkeringsplats i centrala Myrbacka märkte tvivelaktig verksamhet med eventuell koppling till förmedling och försäljning av narkotika.
Polisen beslöt att kontrollera männen på parkeringsplatsen. När patrullen kom till platsen kastade en av männen snabbt en strumpa över axeln. I strumpan påträffades ämnen som misstänks vara ecstasy och kokain. Polisen beslagtog ämnena.
Mannen greps som misstänkt för narkotikabrott och fördes till Vanda polisfängelse för förhör.
Våldsbrott i Vanda – fallen utreds som försök till dråp
Förra veckan begicks i Vanda två våldsbrott som utreds som försök till dråp och där man använde ett eggvapen som hjälpmedel.
– Det första våldsbrottet begicks onsdagen den 29 april på eftermiddagen i en privat bostad i Klippsta i Vanda. Utomstående gjorde till nödcentralen en anmälan om en skadad person. Flera polispatruller ryckte ut på uppdraget. På gärningsplatsen påträffades flera personer och deras andel i gärningen utreds, säger utredningsledaren, kriminalkommissarie Aurora Mäkinen.
Ett annat våldsdåd ägde rum på torsdagskvällen i Björkby i Vanda. Enligt flera anmälningar som nödcentralen mottog cirka kl. 19.30 rörde sig en man på gården utanför en affär i Björkby. Mannen hade tagit fram ett eggvapen och försökt knivhugga utomstående. Även på detta uppdrag deltog flera polispatruller.
– När patrullen kom till platsen hade en butiksvakt tagit fast den misstänkta gärningsmannen. Ett eggvapen, togs i beslag av mannen, säger utredningsledaren, kriminalkommissarie Katja Salmi.
Berusad förare misstänks för grovt äventyrande av trafiksäkerheten
En berusad förare misstänks ha förlorat kontrollen över sin bil på en krokig väg söndagen den 3 maj i Vanda och i hög hastighet kolliderat med en mötande bil.
– Olyckan inträffade på eftermiddagen cirka kl. 14.30 på Skogsbrinksvägen, där ett fordon som kom västerifrån i en kurva kört in på den mötande trafikens körbana och kolliderat med ett fordon som kom österifrån. Föraren som orsakade olyckan blåste i polisens alkoholmätare 2,01 ‰, vilket klart överskrider gränsen för grovt rattfylleri, säger utredningsledaren, kriminalkommissarie Lauri Rantalainen.
Vid olyckan skadades den man som misstänks för grovt rattfylleri och grovt äventyrande av trafiksäkerheten samt föraren i den mötande bilen och de två passagerarna i bilen.
– Olyckan hade två ögonvittnen som berättade att föraren som orsakade olyckan på den smala vägen kört rejält över hastighetsbegränsningen, fortsätter Rantalainen.
Cykeltjuv greps på bar gärning
Natten mot lördagen den 2 maj fick en polispatrull ett uppdrag till Räckhals tågstation i Vanda. Enligt uppgifterna hade ordningsvakterna gripit en misstänkt cykeltjuv.
– Det visade sig att den misstänkta gärningen hade spelats in på tågstationens kameraövervakning. Den misstänkte mannen erkände gärningen i polisens preliminära förhör. Han medgav att han hade använt en tång för att bryta cykellåset. Tången hittades i mannens besittning, säger kriminalkommissarie Katja Salmi.
– Mannen greps som misstänkt för stöld. Vid en kroppsvisitation i polisfängelset hittade polisen dessutom hos den misstänkte ett eggvapen, så han misstänks också för innehav av föremål som lämpar sig för att allvarligt skada någon annan, fortsätter Salmi.