Hoppa till innehåll

Kungörelse 2.11.2025

Utgivningsdatum 2.11.2025 15.30

Konfiskerad egendom offentliggjots 2.11.2025

Som offentlig kungörelse meddelas att Polisinrättningen i Helsingfors har i beslag nedan förtecknade egendom som ska återlämnas till ägaren. Polisinrättningen i Helsingfors uppmanar ägaren till egendomen i fråga, eller andra som har rätt till egendomen, att anmäla sig och göra anspråk på egendomen inom sex (6) månader från delfåendet av detta meddelande.

Det beslagtagna tillfaller staten efter sex (6) månader från delfåendet av denna kungörelse med stöd av 7 kap. 23 § i tvångsmedelslagen, om ingen gör anspråk på det.

 

1. Brottsanmälan 5500/R/35342/25, tvångsmedel TVP/1

Byggnadstillbehör, Elektrisk Spole

Skruvmejsel, Devalt

Skruvmejsel, Makita

Nokkakärryt

Vinkelslip, Tamforce

Hand Cirkel

Kopparkabel, 10 m

Kontursåg, Deuzer

Murbruksblandare, 3 st

 

 

  

En anmälan om eventuell rätt till den egendom som kungjorts ska lämnas inom tidsfristen för kungörelsen till adressen Polisinrättningen i Helsingfors, PB 13, 00241 Helsingfors eller per e-post kirjaamo.helsinki@poliisi.fi

Numret på brottsanmälan och koden som specificerar tvångsmedlet ska uppges som referens i anmälan. Det ska avtalas separat om möjligheten att ta del av den egendom som kungjorts. Delfåendet anses ha skett den sjunde dagen efter publiceringen av detta meddelande.

Offentlig kungörelse Polisinrättningen i Helsingfors